Test: Steelseries Aerox 9 Wireless: Letvægtsmus til avancerede onlinespil

Aerox 9 Wireless er blandt de absolut letteste mus der findes, og har knapperne til avancerede MOBA-spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal reageres lynhurtigt, hvis du skal have succes på slagmarken. Samtidig skal du undgå for høj belastning af håndleddet, hvis du har tænkt dig at spille mange timer i træk. Derfor er der god fornuft i at gå efter en let mus.

Aerox 9 Wireless er blandt de absolut letteste, der findes. Trods de ganske få gram den vejer (89 for at være helt præcis), byder den på et imponerende udvalg af funktioner. Det er en såkaldt MOBA-mus, som egner sig særligt til online multiplayer krigsstrategi-spil. Det gør den især i kraft af af 12 numeriske knapper på siden, som betjenes med tommelfingeren.

Knapperne er velkonstruerede, med et sikkert og responsivt klik, og det samme kan for så vidt siges om de to museknapper foran, om end det er et dybere, mere elastisk klik. Til vores smag måtte det godt have været strammere, men det er særdeles holdbare knapper, med Golden Micro IP54 Switches, som skal kunne klare 80 millioner klik.

Det bløde hjul i skridsikker gummi giver stabil scrollen, mens en knap ovenover gør det muligt at ændre dpi.

Hurtig og præcis

Takket være den lave vægt kan musen drøne over bordet med utrolig hast. En god sensor med 1-til-1 tracking, 18,000 CPI, 400 IPS, 40G acceleration kombineret med fødder af jomfru-PTFE sikrer dog en fin fornemmelse af kontrol, selv når det går tjept.

Musen er trådløs og kan køre via både Quantum 2.0 Wireless med dongle og Bluetooth, hvilket kan være smart, hvis man bruger den med sin bærbare.

Batteriet er indbygget og klarer 180 timer på en opladning. Efter blot 15 timer i USB-opladeren er der strøm til 40 timers gaming.

Gennemført letvægter

Musen er IP54-certificeret mod støv, skidt og vandspjask, trods det åbne design, som gemmer på rgb-lyseffekter under den hullede overfalde. Ligesom musens knapper kan lyset konfigureres i det tilhørende Engine-program til pc og Mac.

Trods en heftig pris, er der således tale om en gennemført mus, der kan løfte MOBA-spillet et niveau eller to.

Pris 1.199 kroner

Samlet vurdering: 5/6 stjerner

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS