Test: Steelseries Aerox 5 Wireless: Alsidig gaming-mus i fjerlet design

En dyr, men gennemført, multi-genre-mus med to typer trådløs forbindelse og ultralet design.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du vil kunne reagere som et lyn og undgå at slide dine håndled, når du gamer løs den halve nat, er en letvægtsmus en god investering. De fås ikke lettere end den nye Aerox 5 Wireless, som ganske simpelt er den letteste af sin slags (trådløs multi-genre-mus).

Med en vægt på blot 74 gram svæver den nærmest over bordet. Takket være en effektiv TrueMove Air sensor med 1-til-1 tracking, 18,000 CPI, 400 IPS, 40G acceleration og tilt tracking kombineret med fødder af 100 procent jomfru-PTFE bevarer man dog en god fornemmelse af kontrol, selv når det går hurtigt for sig.

Skræddersy din oplevelse

Bag det hullede design gemmer sig programmerbart rgb-lys, der pulserer i alverdens farver for at give gaming-oplevelsen et ekstra nøk. Trods det åbne design er musen vandafvisende med en IP54-certificering.

De store knapper er skabt med Golden Micro switches, som giver et godt, stramt klik. Udover de to på toppen er der syv andre knapper, der kan programmeres som man ønsker i Engine-programmet, der giver adgang til ret dybdegående kontrol af musens funktioner.

Trådløs på to måder

Musen er trådløs og kan køre via både Quantum 2.0 Wireless med dongle og Bluetooth, hvilket kan være smart, hvis man bruger den med sin bærbare.

Batteriet er indbygget og klarer 180 timer på en opladning. Efter blot 15 timer i USB-opladeren er der strøm til 40 timers gaming.

Prisen er i den høje ende, men hvis du er på udkig efter en let mus finder du næppe en bedre og mere alsidig løsning end Aerox 5 Wireless.

Pris: 1.199 kroner

Samlet vurdering: 5/6 stjerner, Anbefaler

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos