Test: Samsung The Frame (2021): En nydelig ramme om din tv-oplevelse

Samsung kamuflerer tv’et som et kunstværk på væggen og supplerer med flot billede og brugervenlig betjening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At gøre skærmen stuevenlig er en udfordring, producenterne har bokset med siden tv’ets fødsel. Et af de mest gennemførte svar på problematikken er The Frame.

Her er tv’et forsynet med en pæn ramme, der minder om en billedramme – en ramme, der fås i forskellige materialer og farver og er nem at skifte ud, hvis man ønsker et andet look. Tv’et er så tyndt som en billedramme og kommer med et beslag, så det kan hænges direkte på væggen.

På den måde fremstår tv’et som et indrammet billede, og fra det indbyggede styresystem er der adgang til en enorm mængde kunstværker – fra historiens store klassiske til nyere og mere perifere værker.

Samsung har for nylig indgået samarbejde med Louvre-museet i Paris, så en del af de store værker fra museet nu er tilgængelige. Det er også muligt at få kuntværker købt via NFT-platforme vist på skærmen.

Billedet tilpasser sig

Værkerne står nydeligt på skærmen. Når du anvender The Frame som billedramme, kommer den indbyggede lysmåler til sin ret. Ved at analysere lyset i rummet tilpasser den billedet. Det gør, at værkerne fremstår pænt og naturligt på den skarpe 4K QLED-skærm, uanset lysforhold.

Inden længe kommer en ny model af The Frame med mat antirefleksiv skærm, som giver en endnu mere troværdig oplevelse af ”kunst på væggen”. Vi fik en smagsprøve ved CES-messen i januar.

Vil du se film, kan du få glæde af Filmmaker Mode, som afstemmer farvegengivelsen. Og netop på farver er The Frame ret stærkt. Det har ikke helt samme kontrast som de bedste OLED-modeller, men farverne brænder igennem som på få andre tv’er.

Forbindelserne gemt

Kun én ledning tilkobles. Resten af tv’ets tilslutninger, inklusive strøm, sidder i One Connect-boksen, der kobles i den anden ende af den slanke og diskrete ledning. En massiv boks, som du så til gengæld kan få lidt udfordringer med at gemme af vejen.

Udvalget af tilslutninger er fornuftigt og omfatter en HDMI 2.1, så du kan udnytte muligheden for 4K 120 Hz-gaming i de nyeste konsoller. Der er også FreeSync Premium og et dedikeret Game Mode, som optimerer indstillingerne til spil, så til dette formål er The Frame også glimrende.

Opsætningen er utrolig nem. Tv’et er koblet på Samsungs SmartThings-univers. Har du i forvejen en konto, skal du nærmest ikke gøre andet end at scanne en QR-kode. I Samsungs brugervenlige menusystem er alt, hvad du kan forlange af apps, tjenester og indstillinger.

Fortjener en soundbar

Lyden fra de indbyggede højttalere er absolut acceptabel, men ikke fantastisk. Så selvom det strider lidt mod ideen om at minimere tv’ets tilstedeværelse, er det altså værd at supplere med en lydbar.

Et oplagt match til The Frame, hvis du vil opgradere lyden, er HW-Q810A. Det er en lydbar med trådløs subwoofer skabt til at udvide lydoplevelsen fra ethvert tv, men i særlig grad et Samsung-tv. Q Symphony gør, at lyden synkroniseres optimalt med et Samsung QLED-tv som The Frame.

Velegnet til alle rum

Som allround-løsing er The Frame således ikke helt så overbevisende som nogle af rivalerne, der kommer med lidt bedre lyd indbygget. Til gengæld er der ikke andre tv’er, der som The Frame går i et med hjemmets indretning og fortrænger oplevelsen af et stort forstyrrende fremmedelement i rummet.

Tv’et fås i mange forskellige størrelser, og de mindre er særdeles oplagte som diskrete tv’er til eksempelvis soveværelser, køkkener eller sommerhuse.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS