LG booster lysstyrken i OLED-tv'er til rekordhøjt niveau

Lysstyrken i LGs kommende toppaneler bliver angiveligt boostet med 20 procent, så de kan levere imponerende 1200 nits.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lysstyrken er blandt OLED-tv'ernes største svagheder. Den matcher ikke den du kan få i et LCD-baseret tv.

Med Samsungs nye QD-OLED-tv'er, som er lige på trapperne sker der dog store fremskridt på den front, og nu ser det faktisk også ud til at den traditionelle OLED-skærm får et betydeligt boost.

Mere lys, mindre energi

I en rapport fra Koreanske The Elec, opsnappet af flatpanelshd, fremgår det at LG vil øge lysstyrke i deres kommende toppanel ved at forsyne det med tusindvis af mikrolinser. Det skal øge lysstyrken med 20 procent, så den rammer 1200 nits, hvilket må siges at være ganske stærkt, uanset hvilken type af tv, der er tale om.

Det skal endda samtidig være med til at reducere energiforbruget, hvilket ikke bare er positivt for klimaet og for pengepungen, men også for tv'ets levetid, da et højt energiforbrug er med til at reducere et OLED-tvs levetid.

Det nye panel forventes at gøre sin entre i LGs flagskibs-serie OLED.EX senere på året og vi kan formentlig også regne med at se det hos andre producenter, da LG er hovedleverandør af OLED-paneler til tv-industrien.

https://www.altomdata.dk/qled-versus-oled-test-duel-paa-tv-teknologi/

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S