LG booster lysstyrken i OLED-tv'er til rekordhøjt niveau

Lysstyrken i LGs kommende toppaneler bliver angiveligt boostet med 20 procent, så de kan levere imponerende 1200 nits.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lysstyrken er blandt OLED-tv'ernes største svagheder. Den matcher ikke den du kan få i et LCD-baseret tv.

Med Samsungs nye QD-OLED-tv'er, som er lige på trapperne sker der dog store fremskridt på den front, og nu ser det faktisk også ud til at den traditionelle OLED-skærm får et betydeligt boost.

Mere lys, mindre energi

I en rapport fra Koreanske The Elec, opsnappet af flatpanelshd, fremgår det at LG vil øge lysstyrke i deres kommende toppanel ved at forsyne det med tusindvis af mikrolinser. Det skal øge lysstyrken med 20 procent, så den rammer 1200 nits, hvilket må siges at være ganske stærkt, uanset hvilken type af tv, der er tale om.

Det skal endda samtidig være med til at reducere energiforbruget, hvilket ikke bare er positivt for klimaet og for pengepungen, men også for tv'ets levetid, da et højt energiforbrug er med til at reducere et OLED-tvs levetid.

Det nye panel forventes at gøre sin entre i LGs flagskibs-serie OLED.EX senere på året og vi kan formentlig også regne med at se det hos andre producenter, da LG er hovedleverandør af OLED-paneler til tv-industrien.

https://www.altomdata.dk/qled-versus-oled-test-duel-paa-tv-teknologi/

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)