Alle skal kunne følge med under videomøder i små mødelokaler

Poly er klar med en ny videobar, Studio R30, der er et godt bud på en løsning af det typiske problem med dårlig lyd og lav billedkvalitet frem og tilbage under videomøder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Poly var en af de producenter, der gik forrest, da den store videomødebølge opstod under corona-epidemien. Men selskabet har års forudgående erfaring med netop videomøder og kender derfor til de hyppigste udfordringer, herunder dårlig lydkvalitet.

Dårlig lyd er den største hindring for et vellykket møde, men også billedkvaliteten spiller en væsentlig rolle, selv i mindre mødelokaler. Det er baggrunden for, at Poly lancerer videobaren Studio R30.

Enheden er ifølge Poly "plug-and-play" og netop rettet mod små mødelokaler. Videobaren er udstyret med Polys DirectorAI-teknologi med gruppe- og højttalerfokusering. Den skulle virker med de udbredte, cloud-baserede videoudbydere og er certificeret af både Microsoft og Zoom.

Også dem tæt på kommer med

Det indbyggede 4K-kamera har et 120-graders synsfelt, så alle mødedeltagere skulle kunne ses tydeligt – også dem, der sidder tættest på kameraet

DirectorAI-kamerateknologien fanger alle i rummet, og en individuel højttaler tracker den, der taler, i realtid.

NoiseBlockAI og Acoustic Fence blokerer uønsket baggrundsstøj, og Wi-Fi-konfigurationen kan styres af en eksternt placeret it-afdeling, hvilket eliminerer behovet for yderligere software i rummet, forklarer Poly.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job