Alle skal kunne følge med under videomøder i små mødelokaler

Poly er klar med en ny videobar, Studio R30, der er et godt bud på en løsning af det typiske problem med dårlig lyd og lav billedkvalitet frem og tilbage under videomøder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Poly var en af de producenter, der gik forrest, da den store videomødebølge opstod under corona-epidemien. Men selskabet har års forudgående erfaring med netop videomøder og kender derfor til de hyppigste udfordringer, herunder dårlig lydkvalitet.

Dårlig lyd er den største hindring for et vellykket møde, men også billedkvaliteten spiller en væsentlig rolle, selv i mindre mødelokaler. Det er baggrunden for, at Poly lancerer videobaren Studio R30.

Enheden er ifølge Poly "plug-and-play" og netop rettet mod små mødelokaler. Videobaren er udstyret med Polys DirectorAI-teknologi med gruppe- og højttalerfokusering. Den skulle virker med de udbredte, cloud-baserede videoudbydere og er certificeret af både Microsoft og Zoom.

Også dem tæt på kommer med

Det indbyggede 4K-kamera har et 120-graders synsfelt, så alle mødedeltagere skulle kunne ses tydeligt – også dem, der sidder tættest på kameraet

DirectorAI-kamerateknologien fanger alle i rummet, og en individuel højttaler tracker den, der taler, i realtid.

NoiseBlockAI og Acoustic Fence blokerer uønsket baggrundsstøj, og Wi-Fi-konfigurationen kan styres af en eksternt placeret it-afdeling, hvilket eliminerer behovet for yderligere software i rummet, forklarer Poly.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos