Alle skal kunne følge med under videomøder i små mødelokaler

Poly er klar med en ny videobar, Studio R30, der er et godt bud på en løsning af det typiske problem med dårlig lyd og lav billedkvalitet frem og tilbage under videomøder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Poly var en af de producenter, der gik forrest, da den store videomødebølge opstod under corona-epidemien. Men selskabet har års forudgående erfaring med netop videomøder og kender derfor til de hyppigste udfordringer, herunder dårlig lydkvalitet.

Dårlig lyd er den største hindring for et vellykket møde, men også billedkvaliteten spiller en væsentlig rolle, selv i mindre mødelokaler. Det er baggrunden for, at Poly lancerer videobaren Studio R30.

Enheden er ifølge Poly "plug-and-play" og netop rettet mod små mødelokaler. Videobaren er udstyret med Polys DirectorAI-teknologi med gruppe- og højttalerfokusering. Den skulle virker med de udbredte, cloud-baserede videoudbydere og er certificeret af både Microsoft og Zoom.

Også dem tæt på kommer med

Det indbyggede 4K-kamera har et 120-graders synsfelt, så alle mødedeltagere skulle kunne ses tydeligt – også dem, der sidder tættest på kameraet

DirectorAI-kamerateknologien fanger alle i rummet, og en individuel højttaler tracker den, der taler, i realtid.

NoiseBlockAI og Acoustic Fence blokerer uønsket baggrundsstøj, og Wi-Fi-konfigurationen kan styres af en eksternt placeret it-afdeling, hvilket eliminerer behovet for yderligere software i rummet, forklarer Poly.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job