OnePlus giver fuld smæk på opladningen i den nye Nord 2T 5G

OnePlus Nord 2T 5G får den samme lynhurtige 80W opladning som flagskibsmobilen, OnePlus 10 Pro, og lanceres sammen med den nye OnePlus Nord CE 2 Lite 5G og øretelefonerne OnePlus Nord Buds.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus Nord 2 er en rigtig glimrende mellemklasse-mobil og nu bliver den endnu bedre. OnePlus har netop annonceret en opgraderet version af mobilen, kaldet OnePlus Nord 2T 5G. Som navnet indikerer bygger den videre på det grundlæggende i Nord 2 modellen, herunder formentlig design, processor og kamera, selvom dette ikke er nærmere specificeret i det materiale vi har modtaget.

Hvor der imidlertid er forbedret er på opladning, hvor OnePlus Nord 2T 5G. går gavn af SUPERVOOC-opladningssystemet, så lander mobilen ved 80W, så man er sikret 100 procent strøm på en halv times tid.

Billigere Nord og nye earbuds

Sammen med Nord 2T 5G kommer også OnePlus Nord CE 2 Lite 5G, som byder på samme opladningssystem. Derudover er det uvist, hvordan den er konfigureret.

Derudover kommer det første lydprodukt i Nord-serien, OnePlus Nord Buds, der skal sikre samme lydoplevelse, man kender fra de øvrige OnePlus earbuds.

Priser kendes ikke endnu

For at fejre lanceringen streamer OnePlus en keynote-eventet “The Speed Games” på deres YouTube-profil.

OnePlus Nord 2T 5G, OnePlus Nord CE 2 Lite 5G og OnePlus Nord Buds lanceres den 19. maj kl. 16.00 og bliver i første omgang tilgængelig på oneplus.com/dk. Prisen kendes endnu ikke men annonceres tættere på lanceringen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S