Ny cloud-tjeneste skal gøre det mindre komplekst at udvikle til skyen

Virksomheder står over for store udfordringer, når det handler om applikationsdeling og monolitisk applikationsunderstøttelse. Det problem vil Red Hat nu gøre noget ved med ny cloud-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge Unix-specialisten Red Hat har mange virksomheder et uopfyldt behov for løsninger, der eliminerer kompleksiteten i deres hybridmiljøer, og som samtidig gør applikationsinfrastrukturen mere modstandsdygtige og håndterbare.

I forbindelse med det nyligt afholdte Red Hat Summit har open source-leverandøren annonceret den nye Red Hat Cloud Services, der skal hjælpe med at løse disse udfordringer.

Strømlinet udvikling og udrulning

De nye tjenester i Red Hat Cloud Services skal levere en håndteret og strømlinet brugeroplevelse, når virksomhederne udvikler, udruller, håndterer og skalerer deres cloud-native applikationer på tværs af hybride miljøer.

Red Hat forklarer, at tjenesterne er designet til at takle kompleksiteten i hybride cloud-miljøer. Red Hat mener, at fordi virksomhederne står over for udfordringer med eksempelvis monolitisk applikationsunderstøttelse, så er der brug for værktøjer til at modernisere applikationer og reducere udviklingstid og det operationelle overhead – altså de direkte omkostninger ved at bygge applikationer i skyen eller i blandede miljøer.

De vigtigste nyheder

Her er tre centrale, nye tjeneste i Red Hat Cloud Services:

Red Hat OpenShift Service Registry, der hjælper med til at udgive, finde og genbruge API’er.
Red Hat OpenShift Connectors, der leverer forudbyggede forbindelser til en række tredjepartssystemer – gør ingen-kode-integration muligt.
Red Hat OpenShift Database Access, som gør database-as-a-service lettere at implementere på tværs af hybride cloud-miljøer.

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura