Ny cloud-tjeneste skal gøre det mindre komplekst at udvikle til skyen

Virksomheder står over for store udfordringer, når det handler om applikationsdeling og monolitisk applikationsunderstøttelse. Det problem vil Red Hat nu gøre noget ved med ny cloud-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge Unix-specialisten Red Hat har mange virksomheder et uopfyldt behov for løsninger, der eliminerer kompleksiteten i deres hybridmiljøer, og som samtidig gør applikationsinfrastrukturen mere modstandsdygtige og håndterbare.

I forbindelse med det nyligt afholdte Red Hat Summit har open source-leverandøren annonceret den nye Red Hat Cloud Services, der skal hjælpe med at løse disse udfordringer.

Strømlinet udvikling og udrulning

De nye tjenester i Red Hat Cloud Services skal levere en håndteret og strømlinet brugeroplevelse, når virksomhederne udvikler, udruller, håndterer og skalerer deres cloud-native applikationer på tværs af hybride miljøer.

Red Hat forklarer, at tjenesterne er designet til at takle kompleksiteten i hybride cloud-miljøer. Red Hat mener, at fordi virksomhederne står over for udfordringer med eksempelvis monolitisk applikationsunderstøttelse, så er der brug for værktøjer til at modernisere applikationer og reducere udviklingstid og det operationelle overhead – altså de direkte omkostninger ved at bygge applikationer i skyen eller i blandede miljøer.

De vigtigste nyheder

Her er tre centrale, nye tjeneste i Red Hat Cloud Services:

Red Hat OpenShift Service Registry, der hjælper med til at udgive, finde og genbruge API’er.
Red Hat OpenShift Connectors, der leverer forudbyggede forbindelser til en række tredjepartssystemer – gør ingen-kode-integration muligt.
Red Hat OpenShift Database Access, som gør database-as-a-service lettere at implementere på tværs af hybride cloud-miljøer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse