Ny cloud-tjeneste skal gøre det mindre komplekst at udvikle til skyen

Virksomheder står over for store udfordringer, når det handler om applikationsdeling og monolitisk applikationsunderstøttelse. Det problem vil Red Hat nu gøre noget ved med ny cloud-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge Unix-specialisten Red Hat har mange virksomheder et uopfyldt behov for løsninger, der eliminerer kompleksiteten i deres hybridmiljøer, og som samtidig gør applikationsinfrastrukturen mere modstandsdygtige og håndterbare.

I forbindelse med det nyligt afholdte Red Hat Summit har open source-leverandøren annonceret den nye Red Hat Cloud Services, der skal hjælpe med at løse disse udfordringer.

Strømlinet udvikling og udrulning

De nye tjenester i Red Hat Cloud Services skal levere en håndteret og strømlinet brugeroplevelse, når virksomhederne udvikler, udruller, håndterer og skalerer deres cloud-native applikationer på tværs af hybride miljøer.

Red Hat forklarer, at tjenesterne er designet til at takle kompleksiteten i hybride cloud-miljøer. Red Hat mener, at fordi virksomhederne står over for udfordringer med eksempelvis monolitisk applikationsunderstøttelse, så er der brug for værktøjer til at modernisere applikationer og reducere udviklingstid og det operationelle overhead – altså de direkte omkostninger ved at bygge applikationer i skyen eller i blandede miljøer.

De vigtigste nyheder

Her er tre centrale, nye tjeneste i Red Hat Cloud Services:

Red Hat OpenShift Service Registry, der hjælper med til at udgive, finde og genbruge API’er.
Red Hat OpenShift Connectors, der leverer forudbyggede forbindelser til en række tredjepartssystemer – gør ingen-kode-integration muligt.
Red Hat OpenShift Database Access, som gør database-as-a-service lettere at implementere på tværs af hybride cloud-miljøer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S