USB-C i iPhone: Snart er det formentlig helt forbi med Apples Lightning-stik

Troværdige kilder peger på, at Apple den kommende tid vil arbejde målrettet på at aflive deres Lightning-stik til fordel for det standardiserede USB-C.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stort set alle andre mobile enheder bruger i dag USB-C til opladning. Kun iPhone og de billigere iPads anvender fortsat Apples eget Lightning-stik. Nu peger meget imidlertid på, at tiden også snart er ved at være inde for at disse skifter stik.

Opdaterer de resterende produkter

Analytikeren Ming-Chi Kuo, som tidligere har ramt plet med hans forudsigelser, mener, at Apple vil arbejde målrettet på at gøre en ende på Lightning-stikket.

https://twitter.com/mingchikuo/status/1525819252883988485

Det bliver dog formentlig først iPhones tur til næste år, med lanceringen af iPhone 15, ifølge en anden trovædig kilde, Bloombergs Mark Gurman.

Det forventes dog, at Apple inden da vil går i krig med de resterende produkter, der stadig anvender forbindelsesstandarden.

Det gælder både AirPods, Apples' mus og og keyboards, deres MagSafe-batteri og sandsynligvis også den billige iPad, der blot går under navnet iPad. De øvrige iPads - iPad mini, iPad Air og iPad Pro - har allerede fået USB-C i de nyeste versioner.

Det betyder at Lightning-stikket formentligt vil være fortid med lanceringen af iPhone 15 i 2023.

Den trådløse fremtid lader vente på sig

Årsagen til skiftet er på den ene side, at Apple skal have set i øjnene at den helt trådløse fremtid, de har arbejdet frem mod bl.a. deres MagSafe-system, har lidt længere udsigter end antaget og på den anden side, at EU har indført regler, der betyder, at smartphones og de fleste andre elektroniske enheder med et genopladeligt batteri i fremtiden skal anvende USB-C.

https://www.altomdata.dk/eu-laegger-pres-paa-apple-nu-skal-alle-bruge-usb-c/

Her hos AOD ser vi fremtid at iPhone endelig får USB-C, så alle vores gadgets kan lades med samme oplader. Hvad tænker du? Kommer du til at savne Lightning-stikket?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,