USB-C i iPhone: Snart er det formentlig helt forbi med Apples Lightning-stik

Troværdige kilder peger på, at Apple den kommende tid vil arbejde målrettet på at aflive deres Lightning-stik til fordel for det standardiserede USB-C.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stort set alle andre mobile enheder bruger i dag USB-C til opladning. Kun iPhone og de billigere iPads anvender fortsat Apples eget Lightning-stik. Nu peger meget imidlertid på, at tiden også snart er ved at være inde for at disse skifter stik.

Opdaterer de resterende produkter

Analytikeren Ming-Chi Kuo, som tidligere har ramt plet med hans forudsigelser, mener, at Apple vil arbejde målrettet på at gøre en ende på Lightning-stikket.

https://twitter.com/mingchikuo/status/1525819252883988485

Det bliver dog formentlig først iPhones tur til næste år, med lanceringen af iPhone 15, ifølge en anden trovædig kilde, Bloombergs Mark Gurman.

Det forventes dog, at Apple inden da vil går i krig med de resterende produkter, der stadig anvender forbindelsesstandarden.

Det gælder både AirPods, Apples' mus og og keyboards, deres MagSafe-batteri og sandsynligvis også den billige iPad, der blot går under navnet iPad. De øvrige iPads - iPad mini, iPad Air og iPad Pro - har allerede fået USB-C i de nyeste versioner.

Det betyder at Lightning-stikket formentligt vil være fortid med lanceringen af iPhone 15 i 2023.

Den trådløse fremtid lader vente på sig

Årsagen til skiftet er på den ene side, at Apple skal have set i øjnene at den helt trådløse fremtid, de har arbejdet frem mod bl.a. deres MagSafe-system, har lidt længere udsigter end antaget og på den anden side, at EU har indført regler, der betyder, at smartphones og de fleste andre elektroniske enheder med et genopladeligt batteri i fremtiden skal anvende USB-C.

https://www.altomdata.dk/eu-laegger-pres-paa-apple-nu-skal-alle-bruge-usb-c/

Her hos AOD ser vi fremtid at iPhone endelig får USB-C, så alle vores gadgets kan lades med samme oplader. Hvad tænker du? Kommer du til at savne Lightning-stikket?

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job