Gaming-bærbare [STORTEST]: Tag de helt store gaming-oplevelser med dig

Lad ikke en sløv maskine stå i vejen for din gamingnydelse. Her tester vi seks af de vildeste gamingbærbare forsynet med markedets nyeste og stærkeste komponenter. Hold på hat og briller, når vi fyrer op i disse bæster ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har været vant til at ofre lidt ydelse, når vi tog spillene med på farten. Men sådan er det ikke længere. Er du villig til at betale for det, kan du få computerkræfter i bærbart format, der til fulde matcher en stationær computer. Det beviser de seks gaming-bærbare, vi her tester.

Det vildeste lige nu

Det er ikke billige maskiner, og specielt kompakte er de heller ikke. Du kan få små og fikse bærbare til betydelig lavere pris, så gør dig en grundig overvejelse, om dine gamingbehov kræver en af disse monstermaskiner, inden du går videre ad denne vej.

https://www.altomdata.dk/6-staerke-tips-naar-du-koeber-gamingbaerbar/

Gør de det, er der ret utrolige oplevelser at hente. De bedste maskiner i testen leverer en samlet pakke af billede, lyd og kontrolfunktioner, som gør, at oplevelsen uden mærkbare afsavn kan erstatte konsollen eller det store stationære setup, når du gamer på farten.

Maskinerne er et studie i det nyeste og stærkeste, der fås lige nu. Det er her i testen, at vi gør os det første bekendtskab med den nye DDR5-ram, mens flere af maskinerne også byder på lynhurtige lagerløsninger og tilslutninger.

Der er næsten 20.000 kroners forskel på den billigste og den dyreste. Det tager vi selvfølgelig højde for i testen, hvor karakterer også uddeles baseret på, hvad maskinerne giver for pengene.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/msi-delta-15-a5efk-025neu-test-meget-gaming-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/razer-blade-17-2022-test-vildbasse-i-behersket-design/

https://www.altomdata.dk/acer-predator-triton-500-test-forklaedt-som-kontormaskine/

https://www.altomdata.dk/lenovo-legion-7-16-test-kvalitetsmaskine-med-draeberinstinkt/

https://www.altomdata.dk/hp-omen-16-test-gennemfoert-gamer-til-flot-pris/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-strix-scar-2022-test-saa-bliver-det-ikke-vildere/

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos