Sonys nyeste earbuds er spækket med vild teknologi

LinkBuds S bygger videre på det åbne design fra de oprindelige Linkbuds men udvider funktionaliteten med aktiv støjreduktion og et væld af andre smarte funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi overdriver ikke ved at sige at Linkbuds er de mest banebrydende earbuds i år, der er kommet i år, om man så kan lide designet eller ej. Vi fandt stort potentiale i det åbne design, da vi testede den oprindelige model for et par måneder siden. Læs testen her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-test-aabne-earbuds-brillerer-i-saerlige-situationer/

På lydkvalitet var de dog ikke i top, og så var støjreduktion slet ikke en mulighed, grundet det store hul, der lader lyd fra omverden sive direkte ind.

Ved at fifle lidt med designet ser det dog ud til at Sony har løst begge dele - og endda til reduceret pris.

Helt åben eller helt lukket

Linkbuds S har ikke direkte hul igennem, men det ambiente koncept er ført videre med smart teknologi, som skal bevare den naturlige fornemmelse af omverdenen omkring dig, når du har høretelefonerne i din ører. Samtidig får du så mulighed for at lukke helt af for omverden med aktiv støjreduktion, som skal være af samme klasse som vi kender fra Sonys øvrige hovedtelefoner.

Sony hævder at det er verdens mindste og letteste earbuds. De vejer kun 4,8 gram stykket, men alligevel er der blevet plads til 5,5mm drivere tilsat LDAC- og DSEE Extreme- teknologi for at få det bedste ud af din digitale musiksamling. Man får ligeledes fornøjelsen af Sony Precise Voice Pickup-teknologi, som styrer mikrofonerne på begge ørepropper.

De styres via berøring og kobles nemt på Android-enheder med Google Fast Pair-funktion og med Windows-enheder med Swift Pair. LinkBuds S er klar til LE Audio, der er næste generation af Bluetooth-lyd. LE Audio muliggør ultralav latenstid, hvilket er ideelt til eksempelvis spil.

Batteritiden er op til 6 timer med støjreduktion slået til og der er 14 timer ekstra i etuiet.

Sony LinkBuds S kommer i handlen i nærmeste fremtid i farverne hvid, sort og ecru til en vejledende pris på 1500 kroner.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job