Sonys nyeste earbuds er spækket med vild teknologi

LinkBuds S bygger videre på det åbne design fra de oprindelige Linkbuds men udvider funktionaliteten med aktiv støjreduktion og et væld af andre smarte funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi overdriver ikke ved at sige at Linkbuds er de mest banebrydende earbuds i år, der er kommet i år, om man så kan lide designet eller ej. Vi fandt stort potentiale i det åbne design, da vi testede den oprindelige model for et par måneder siden. Læs testen her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-test-aabne-earbuds-brillerer-i-saerlige-situationer/

På lydkvalitet var de dog ikke i top, og så var støjreduktion slet ikke en mulighed, grundet det store hul, der lader lyd fra omverden sive direkte ind.

Ved at fifle lidt med designet ser det dog ud til at Sony har løst begge dele - og endda til reduceret pris.

Helt åben eller helt lukket

Linkbuds S har ikke direkte hul igennem, men det ambiente koncept er ført videre med smart teknologi, som skal bevare den naturlige fornemmelse af omverdenen omkring dig, når du har høretelefonerne i din ører. Samtidig får du så mulighed for at lukke helt af for omverden med aktiv støjreduktion, som skal være af samme klasse som vi kender fra Sonys øvrige hovedtelefoner.

Sony hævder at det er verdens mindste og letteste earbuds. De vejer kun 4,8 gram stykket, men alligevel er der blevet plads til 5,5mm drivere tilsat LDAC- og DSEE Extreme- teknologi for at få det bedste ud af din digitale musiksamling. Man får ligeledes fornøjelsen af Sony Precise Voice Pickup-teknologi, som styrer mikrofonerne på begge ørepropper.

De styres via berøring og kobles nemt på Android-enheder med Google Fast Pair-funktion og med Windows-enheder med Swift Pair. LinkBuds S er klar til LE Audio, der er næste generation af Bluetooth-lyd. LE Audio muliggør ultralav latenstid, hvilket er ideelt til eksempelvis spil.

Batteritiden er op til 6 timer med støjreduktion slået til og der er 14 timer ekstra i etuiet.

Sony LinkBuds S kommer i handlen i nærmeste fremtid i farverne hvid, sort og ecru til en vejledende pris på 1500 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S