Sonys nyeste earbuds er spækket med vild teknologi

LinkBuds S bygger videre på det åbne design fra de oprindelige Linkbuds men udvider funktionaliteten med aktiv støjreduktion og et væld af andre smarte funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi overdriver ikke ved at sige at Linkbuds er de mest banebrydende earbuds i år, der er kommet i år, om man så kan lide designet eller ej. Vi fandt stort potentiale i det åbne design, da vi testede den oprindelige model for et par måneder siden. Læs testen her:

https://www.altomdata.dk/sony-linkbuds-test-aabne-earbuds-brillerer-i-saerlige-situationer/

På lydkvalitet var de dog ikke i top, og så var støjreduktion slet ikke en mulighed, grundet det store hul, der lader lyd fra omverden sive direkte ind.

Ved at fifle lidt med designet ser det dog ud til at Sony har løst begge dele - og endda til reduceret pris.

Helt åben eller helt lukket

Linkbuds S har ikke direkte hul igennem, men det ambiente koncept er ført videre med smart teknologi, som skal bevare den naturlige fornemmelse af omverdenen omkring dig, når du har høretelefonerne i din ører. Samtidig får du så mulighed for at lukke helt af for omverden med aktiv støjreduktion, som skal være af samme klasse som vi kender fra Sonys øvrige hovedtelefoner.

Sony hævder at det er verdens mindste og letteste earbuds. De vejer kun 4,8 gram stykket, men alligevel er der blevet plads til 5,5mm drivere tilsat LDAC- og DSEE Extreme- teknologi for at få det bedste ud af din digitale musiksamling. Man får ligeledes fornøjelsen af Sony Precise Voice Pickup-teknologi, som styrer mikrofonerne på begge ørepropper.

De styres via berøring og kobles nemt på Android-enheder med Google Fast Pair-funktion og med Windows-enheder med Swift Pair. LinkBuds S er klar til LE Audio, der er næste generation af Bluetooth-lyd. LE Audio muliggør ultralav latenstid, hvilket er ideelt til eksempelvis spil.

Batteritiden er op til 6 timer med støjreduktion slået til og der er 14 timer ekstra i etuiet.

Sony LinkBuds S kommer i handlen i nærmeste fremtid i farverne hvid, sort og ecru til en vejledende pris på 1500 kroner.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S