Er mekaniske tastaturer ikke kun til gamere? – Nej, se bare her …

Gamere sværger til mekaniske tastaturer. Men mange gamere arbejder som softwareudviklere, og de vil have den direkte fingerfornemmelse med over i deres professionelle arbejde. Det satser Logitech i hvert fald på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Softwareudvikler, se her! Er du vokset op med mekaniske tastaturer, fordi du engang var en inkarneret gamer – eller stadig er det – så kan du næsten ikke leve uden den direkte, klikkende fingerfornemmelse. Det vurderer Logitech, som nu lancerer mekaniske tastaturer til professionelt brug.

"Der er et voksende fællesskab af softwareudviklere, der forelskede sig i mekaniske tastaturer, da de begyndte at spille spil, og som nu vil have den samme følelse af præcision og kontrol med deres professionelle tastatur," siger Tolya Polyanker, leder af MX-serien for Kreativitet og Produktivitet hos Logitech.

To tastaturer og en mus

Logitech lancerer to mekaniske tastaturer, MX Mechanical og det mindre MX Mechanical Mini – begge med den seneste generation af lavprofil-mekaniske kontakter. Det skulle være Logitechs mest støjsvage mekaniske tastatur nogensinde med en fantastisk mekanisk skrivefornemmelse. Tastaturerne er designet med tofarvede tastaturhætter. Baggrundsbelysning med seks belysningsmuligheder justerer automatisk lysstyrken til det omgivende lys og slukker, når lys ikke er nødvendigt for at spare på batteriet.

Det nye tastatur fås også i en Mini-version. Det nye tastatur fås også i en Mini-version.

Samtidig lancerer Logitech en mus til tastaturerne. MX Master 3S har en 8000 dpi optisk sensor, der kan bruges på de fleste overflader, inklusive glas. Musens klik er nu 90 procent mere støjsvage sammenlignet med MX Master 3, men musen bevarer den samme tilfredsstillende præcisionsfølelse, slår Logitech fast.

Sammen med tastaturerne lanceres en matchende mus. Sammen med tastaturerne lanceres en matchende mus.

MX Mechanical, MX Mechanical Mini og MX Master 3S er alle kompatible med Logi Options+-software – som har været i beta, men nu er officiel. Det betyder, at brugere kan tilpasse museknapperne eller bruge foruddefinerede knapper, justere sporingshastighed, tilpasse baggrundsbelysningen mv. Alle tre produkter har både Bluetooth og Logi Bolt trådløs forbindelse og kan oprette forbindelse til tre forskellige enheder.

Til alle styresystemer

Derudover er de tre produkter kompatible på tværs af en række forskellige operativsystemer, herunder Windows, macOS, iPadOS, Android, Chrome OS og Linux, oplyses det.

MX Mechanical-tastaturet koster 1299 kroner. MX Mechanical Mini-tastaturet koster 1099 kroner. Og musen MX Master 3S fås for 999 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg