Nu kan du få Elon Musks satellit-internet i Danmark - se hvad Starlink koster på din adresse

Der er nu åbnet for Starlink i det meste af Danmark. Det er dog ikke en billig fornøjelse at få internet fra rummet. Klik ind og se hvad det koster på din adresse ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du træt af knap at kunne trække signalstyrke nok til at sende en e-mail, er det måske værd at overveje Elon Musks satellit-baserede internet, Starlink. Her betyder det nemlig ikke noget om du bor på landet, uden fiber i jorden eller en 5G-mast i nærheden.

Du skal blot være inden for den zone, hvor satellitterne har deres kredsløb. Det er det meste af Danmark nu. Det er kun spidsen af Jylland, der ikke er dækket, men også her vil der være adgang fra starten af næste år.

Heftig pris

For brugere med adgang til godt og stabilt internet via almindelige udbydere, er det dog næppe en oplagt løsning, for selvom hastigheden skal være glimrende (i det seneste kvartal er målt over 100 mbit/s ned, 12 mbit/s op og cirka 43 ms i svartid), kan Starlink slet ikke konkurrere på pris, når du sammenligner med en god dansk kabel-forbindelse.

For bare at komme i gang skal vi, på vores adresse i Gentofte, betale 4.920 kroner plus 510 kroner i forsendelse for den hardware, det kræver at komme på Starlink-nettet og herefter er prisen 769 kroner om måneden.

Elon Musks internet, som er udviklet af rumfartsselskabet SpaceX, er dog også skabt med henblik på fjerntliggende områder i verden, hvor der ellers ikke er adgang til internet.

Klik ind hos Starlink for at se om det satellit-baserede internet er tilgængeligt på din adresse og hvad det koster.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S