Sennheiser lancerer earbuds kun til tv-lyd

Sennheiser TV Clear skal levere suveræn taleklarhed, lav latenstid og har en dedikeret sender samt mulighed for Bluetooth-forbindelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tiderne hvor hele familien var samlet omkring skærmen om aftenen er forbi. Vi ser hver vores foretrukne programmer. Stuen kan derfor nemt blive et inferno af lyde, hvis ikke man allierer sig med gode høretelefoner.

Sennheiser TV Clear er et sæt true wireless earbuds skabt til netop dette formål.

Dedikeret sender

De er tunet til at levere suveræn taleklarhed og kommer med en TV Clear-sender, der sikrer lav latenstid til tv'er med optisk eller analog udgang.

Til forskel fra konventionelle tv-løsninger kan TV Clear desuden tilsluttes via Bluetooth så du kan se din yndlingsserie på dit tv eller på farten på en bærbar computer, tablet eller smartphone. Man kan også modtage og foretage opkald på sin smartphone.

Ambient Aware mode gør det muligt at høre, hvad der sker omkring dig og via TV Clear App'en er det muligt at skræddersy lydgengivelse samt de touchfølsomme earbuds kontrolfunktioner. Der er også en Find My Earbuds funktion som gør det nemt at finde Sennheiser TV Clear, hvis de bliver væk.

Batteritiden er op til 15 timer, når du bruger TV Clear-senderen, og der er 22 timer yderligere i æsken.

​Sennheiser TV Clear kommer på markedet i juni med en pris på 2.999 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Software Tester

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS