Logitech lancerer prisstærkt gaming-tastatur med mekaniske taster

Logitech G413 SE giver kvalitetstaster og de nyeste gaming-teknologier til overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mekaniske taster foretrækkes af mange gamere, men ofte er mekaniske tastaturer ret dyre. Med Logitech G413 SE får du imidlertid taktile mekaniske knapper og PBT-tasthætter, lavet af kvalitetsmateriale og designet til at være slid- og falmemodstandsdygtige, til en relativt overkommelig pris.

"Vi har brugt meget tid på omhyggeligt at designe disse tastaturer, der har en tilfredsstillende præcision og ydeevne," siger Ujesh Desai, administrerende direktør for Logitech Gaming. "Lavet med stærke, holdbare materialer og højtydende funktioner er disse tastaturer en fremragende mulighed for spillere, der ønsker et mekanisk tastatur til en fantastisk pris."

Minimalistisk design

Tastaturerne er udstyret med hvid LED-belysning og en sort aluminium-topcase, som giver et minimalistisk design.

Derudover er tastaturerne designet til at levere pålidelige tasteinput i forhold til andre mekaniske tastaturer, der ikke er speciallavet til gaming. Desuden har G413 SE og G413 TKL SE en seks-tasters anti-ghosting ydeevne, hvilket betyder, at flere taster kan trykkes ned samtidig, og at de allesammen registreres på samme tid for at udløse et særligt spiltræk.

Logitech G413 SE og Logitech G413 TKL SE mekaniske gaming-tastaturerne er tilgængelige på LogitechG.com og hos udvalgte forhandlere i juni til henholdsvis 799 kroner og 699 kroner.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S