Nyt og smart modulsystem gør det nemmere for fotografer at optage på ssd

Her er en helt ny måde at håndtere ssd-lagring på. Drev med den ønskede kapacitet skydes ind i en transportbeholder, der kan tages med overalt, og som kan tilsluttes direkte til for eksempel et kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er professionel fotograf eller i det hele taget har brug for at lagre store mængder data i en fart, når du er ude på opgaver, kender du besværet med at skulle slæbe flere, mere eller mindre store harddiske med. Kan det ikke gøres på en anden måde? Sådan har SanDisk tænkt, og resultatet er blevet SanDisk Professional Pro-Blade Modular SSD Ecosystem.

Bag det lange navn gemmer der sig et par beholdere eller stationer, som kan rumme de moderne, slanke ssd-drev af NMVe-typen. En af beholderne er et transportabelt sleeve, hvor du kan skyde et NVMe-drev med hvilken som kapacitet ind. Dette sleeve er udstyret med en USB-C-port, så du kan koble det til for eksempel et kamera.

Ssd’erne hedder Pro-Blade SSD Mag og fås i kapaciteterne 1 TB, 2 TB og 4 TB og forventes sendt på markedet her i juni. Danske priser er endnu ikke opgivet.

Sleevet Pro-Blade Transport fås uden (0 TB) eller med ssd-drev (1 TB, 2 TB og 4 TB) og forventes ligeledes leveret i denne måned. Heller ikke her er danske priser endnu opgivet.

Også til stationært brug

I det nye økosystem kommer også Pro-Blade Station desktop SSD, som er et desktop-system optimeret til professionelle, der ønsker en hurtig måde at indlæse, kopiere og redigere optagelser på, når de ikke er ude på opgaver. Her kan man indlæse fire ssd’er samtidig. Den stationære station bruger en Thunderbolt 3-grænseflade (40 Gbps). Dette produkt lanceres senere i år i USA, men i første omgang ikke i Danmark.

SanDisk Professional er ejet af lagringsspecialisten Western Digital, og SanDisk Professional Pro-Blade Modular SSD Ecosystem blev præsenteret for nylig på selskabets event What’s Next Western Digital.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job