Test: OnePlus Nord Buds: Billige earbuds overrasker positivt

Du kan uden  bekymring investere i Nord Buds, hvis dit budget til earbuds er begrænset. Der er nok gods i de billige øretelefoner til en tilfredsstillende oplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt trådløse earbuds er ved at være standard, men koster en del, hvis du vil have et sæt af anstændig kvalitet.

Med Nord Buds sætter OnePlus prispunktet lavere end vi normalt ville være komfortable med, men producenten har ry for at kunne trylle i de nedre prislag, så det var med en blanding af mistro og spænding vi satte de billige earbuds i ørene.

Anstændig kvalitet

I deres konstruktion er der ikke meget at sætte en finger på. Det er selvsagt plast hele vejen igennem, men for denne type produkt er det ikke nødvendigvis et minus. Selv de dyreste er ofte skabt med en god mænge plads for at holde vægten nede.

Kvalitetsfornemmelsen er således nogenlunde og med den rette størrelse øregummi sidder de udmærket i ørene. Komforten er ikke på højeste niveau men heller ikke ringe.

Agter du har løbetræne med dem eller tage på gåtur i dårligt vejr, kan det betrygge, at Nord Buds er vand- og støvafvisende.

Simpel betjeningen af musikafspilning kan ske med touch på ydersiden af ørestykkerne.

Fornuftig lydkvalitet

Der er syv timers batteri dem, og 23 timer ekstra i æsken. Det er absolut godkendt.

Avancerede features som støjreduktion og hear thru må man undvære, men du får Dolby Atmos-understøttelse og konfigurerbar EQ i HeyMelody-appen. For dem med en OnePlus-mobil er der også fast pair.

Der er anvendt store 12,4 mm drivere, som er i stand til at sikre relativt bredspektret lydbillede. Man oplever fin klarhed og separation, dog mangler en del af det raffinement og den dybde man får i dyrere modeller. De øvre frekvenser kan blive lidt skærende og mellemtonen kan lyde lidt af dåse, især ved højere volumen, men ikke så meget af det reelt bliver en gene. Til mobilsamtaler klarer Nord Buds sig også fint.

Du kan således uden bekymring investere i Nord Buds, hvis dit budget til earbuds er begrænset.

Pris: 399 kroner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S