Test: Creative BT-W4: Få stærk Bluetooth-forbindelse i hvad som helst

BT-W4 er en lille dongle med nyeste Bluetooth-teknologi samt codecs til højkvalitets-streaming og en lille trådløs mikrofon som tilbehør. Den gør det muligt at tilslutte dit yndlings Bluetooth-headset til konsoller eller andre enheder med behov for stabil trådløs forbindelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke sådan lige at hive trådløs lyd ud af nyere konsoller. Med BT-W4 har Creative løst problemet. Den lille smarte dongle gør det muligt at koble hvilken som helst hovedtelefon eller højttaler med Bluetooth til en PS4, PS5 eller Nintendo Switch.

Sæt den lille dongle i en af konsollens USB-porte, så kan der oprettes Bluetooth-forbindelse. Den har USB-C sti og kommer med USB-A-adapter. Der følger også en lille minijack-mikrofon med, som kan sluttes i en controller, således at du kan udnytte chatfunktionen, når du gamer.

Streaming i høj kvalitet

BT-W4 kan også anvendes på en pc eller en Mac for at opgradere den eksisterende forbindelse. Windows-pc’er er berygtede for ringe Bluetooth-implementering. Med BT-W4 er du sikret stabil forbindelse.

Donglen anvender Bluetooth 5.2 og du får glæde af codecs som aptX, aptX Adaptive og SBC, så du kan lytte til musik i høj opløsning (op til 24-bit / 48 Khz).

Der er også HFP-tilstand til håndfrie opkald.

Op til 4 enheder kan tilsluttes samtidig, og man skifter nemt mellem dem via en lille knap i enden af enheden.

Den forholdsvis billige BT-W4 kan således i mange tilfælde udgøre en rigtig nytte opgradering.

Samlet vurdering: 5/6 stjerner, anbefaler

Pris: 405 kroner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job