Knusende stærk arbejdsstation til de mest krævende opgaver

Dell har fornyet sin stationære arbejdsstationsserie med en kraftig maskine, der drives af den nyeste workstation-cpu fra AMD. Den skulle med lethed klare selv de hårdeste ingeniøropgaver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tidligere på året lancerede AMD den nye cpu-serie Ryzen Threadripper Pro 5000 WX, der er rettet mod stationære arbejdsstationer. Denne kraftige chip – som du ikke selv kan gå ud og købe – har Dell puttet i sin nye stationære arbejdsstation Precision 7865 Tower. Resultatet er en sand muskelmaskine, som kværner sig igennem selv de tungeste arbejdsopgaver.

Nyt er det også, at Dell Precision 7865 Tower kommer med et helt kabinetdesign, som er opbygget med et sekskantet udluftningsmønster, hvilket giver dedikerede luftkanaler til de vigtigste komponenter. Designet forbedrer desuden både pc’ens termiske effektivitet, men også akustikken, så medarbejdere kan fokusere på deres arbejde, forklarer Dell.

Mindre kabinet

Derudover er kabinettet 14 procent mindre end på Dell Precision 7820 Tower. Workstationen har både USB Type-C- og USB A-porte, der er placeret forrest på enheden, samt håndtag, som skal gøre det let at flytte computeren.

Takket være det nye design er det desuden nemt at få adgang til enheden både foran og fra siden, hvilket gavner service og opgraderinger.

Hidsige specifikationer

Med Dell Optimizer for Precision-software anvender systemet desuden kunstig intelligens til at lære brugerens arbejdsstil at kende, hvilket forbedrer applikationernes ydelse helt automatisk, lover Dell.

Dell Precision 7865 Tower har op til 64 CPU-kerner, op til 56 TB lagerplads, valgfri Thunderbolt 3, op til 1 TB DDR4 ECC-hukommelse med RMT Pro samt en lang række af professionelle grafikmuligheder, herunder op til 32 GB AMD Radeon Pro W6800 eller op til 48 GB Nvidia RTX A6000-grafik.

Pris og lancering i løbet af sommeren

Det er kort sagt en maskine for ingeniører, arkitekter og andre med behov for bomstærk regnekapacitet til branchespecifikke programmer.

Dell Precision 7865 Tower kommer i handlen på et tidspunkt i sommerperioden, og til den tid vil Dell annoncere prisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S