Test: Nanoleaf Lines: Dekorer boligen med lys

Lines er en gennemført og sjov løsning til at skabe nyt liv i boligens rum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Noget lys er funktionelt, andet lys er meget mere end det. I sidste kategori er Nanoleaf Lines, som nok ikke er den mest oplagte løsning, hvis du blot ønsker at lyse rummet op. Til gengæld kan det være et spændende krydderi til indretningen, hvad enten det gælder stuen, børneværelset eller gamerrummet.

Du kan selv sammensætte dit mønster med de lange tynde skinner. Det sker ret nemt. En lille hektagonal klods med klister under forbinder dem i de vinkler, du ønsker, og i den ene kan du tilslutte ledning, så du kan koble strøm til din kreation. Så vil der strømme farvestrålende lys ud over væggen.

Du kan få lyset til at følge den musik, du spiller, eller til at sætte stemningen, når du gamer.

Nyt liv i boligen

Blandt de hektagonale klodser er en kontrolklods, som giver manuel kontrol over lyset. Du behøver derfor ikke at koble Lines på din mobil, men muligheden er der, hvis du ønsker udvidet kontrol. I Nanoleaf-appen er der rig mulighed for at vælge farver og scener samt konfigurere stemmestyring med diverse assistenter, som understøttes af Lines.

Det kræver lidt fingersnilde at opnå snorlige installation af Lines. Ikke desto mindre er det en gennemført og sjov løsning til at skabe nyt liv i boligens rum.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job