Test: Nanoleaf Lines: Dekorer boligen med lys

Lines er en gennemført og sjov løsning til at skabe nyt liv i boligens rum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Noget lys er funktionelt, andet lys er meget mere end det. I sidste kategori er Nanoleaf Lines, som nok ikke er den mest oplagte løsning, hvis du blot ønsker at lyse rummet op. Til gengæld kan det være et spændende krydderi til indretningen, hvad enten det gælder stuen, børneværelset eller gamerrummet.

Du kan selv sammensætte dit mønster med de lange tynde skinner. Det sker ret nemt. En lille hektagonal klods med klister under forbinder dem i de vinkler, du ønsker, og i den ene kan du tilslutte ledning, så du kan koble strøm til din kreation. Så vil der strømme farvestrålende lys ud over væggen.

Du kan få lyset til at følge den musik, du spiller, eller til at sætte stemningen, når du gamer.

Nyt liv i boligen

Blandt de hektagonale klodser er en kontrolklods, som giver manuel kontrol over lyset. Du behøver derfor ikke at koble Lines på din mobil, men muligheden er der, hvis du ønsker udvidet kontrol. I Nanoleaf-appen er der rig mulighed for at vælge farver og scener samt konfigurere stemmestyring med diverse assistenter, som understøttes af Lines.

Det kræver lidt fingersnilde at opnå snorlige installation af Lines. Ikke desto mindre er det en gennemført og sjov løsning til at skabe nyt liv i boligens rum.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S