Reparer din pc eller server med augmented reality – helt uden briller

Med en ny augmented reality-app fra Dell kan brugerne nu selv prøve at reparere deres pc eller server fra producenten i stedet for at sende enheden til et værksted. Og det kræver ingen særlige AR-briller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er en helt ny måde at reparere pc'er og servere på: med en augmented reality-app. Det er Dell, som netop har lanceret den nye Dell AR Assistant-app, der skal gøre det nemt for Dell-brugere selv at reparere deres pc eller server.

Den gratis app, der ifølge Dell er den første af sin slags, anvender kameraet i brugerens tablet eller mobiltelefon til at vise, hvilke skruer der skal fjernes, eller hvor harddisken er placeret, når man udfører lette reparationer.

Desuden viser AR-appen detaljeret de forskellige trin på brugerens skærm, hvilket gør det lettere at se reparationen for sig, før man begynder at skifte delene.

Se en klon af serveren

Det er også muligt at benytte appens indbyggede kloningsteknologi til udvalgte computere. Her kan brugere benytte appen til at se en eksakt klon af deres serversystem i netop det miljø, de ønsker. På den måde kan virksomheder få en bedre idé om, hvordan deres computere eller servere vil se ud i for eksempel en ny bygning.

Appen understøtter over 100 forskellige computere og servere fra Dell Technologies, oplyser selskabet, som også arbejder på at tilføje 20 flere inden slutningen af sommeren.

Dell AR Assistant kan hentes i både Google Play og App Store.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S