Reparer din pc eller server med augmented reality – helt uden briller

Med en ny augmented reality-app fra Dell kan brugerne nu selv prøve at reparere deres pc eller server fra producenten i stedet for at sende enheden til et værksted. Og det kræver ingen særlige AR-briller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er en helt ny måde at reparere pc'er og servere på: med en augmented reality-app. Det er Dell, som netop har lanceret den nye Dell AR Assistant-app, der skal gøre det nemt for Dell-brugere selv at reparere deres pc eller server.

Den gratis app, der ifølge Dell er den første af sin slags, anvender kameraet i brugerens tablet eller mobiltelefon til at vise, hvilke skruer der skal fjernes, eller hvor harddisken er placeret, når man udfører lette reparationer.

Desuden viser AR-appen detaljeret de forskellige trin på brugerens skærm, hvilket gør det lettere at se reparationen for sig, før man begynder at skifte delene.

Se en klon af serveren

Det er også muligt at benytte appens indbyggede kloningsteknologi til udvalgte computere. Her kan brugere benytte appen til at se en eksakt klon af deres serversystem i netop det miljø, de ønsker. På den måde kan virksomheder få en bedre idé om, hvordan deres computere eller servere vil se ud i for eksempel en ny bygning.

Appen understøtter over 100 forskellige computere og servere fra Dell Technologies, oplyser selskabet, som også arbejder på at tilføje 20 flere inden slutningen af sommeren.

Dell AR Assistant kan hentes i både Google Play og App Store.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job