Reparer din pc eller server med augmented reality – helt uden briller

Med en ny augmented reality-app fra Dell kan brugerne nu selv prøve at reparere deres pc eller server fra producenten i stedet for at sende enheden til et værksted. Og det kræver ingen særlige AR-briller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er en helt ny måde at reparere pc'er og servere på: med en augmented reality-app. Det er Dell, som netop har lanceret den nye Dell AR Assistant-app, der skal gøre det nemt for Dell-brugere selv at reparere deres pc eller server.

Den gratis app, der ifølge Dell er den første af sin slags, anvender kameraet i brugerens tablet eller mobiltelefon til at vise, hvilke skruer der skal fjernes, eller hvor harddisken er placeret, når man udfører lette reparationer.

Desuden viser AR-appen detaljeret de forskellige trin på brugerens skærm, hvilket gør det lettere at se reparationen for sig, før man begynder at skifte delene.

Se en klon af serveren

Det er også muligt at benytte appens indbyggede kloningsteknologi til udvalgte computere. Her kan brugere benytte appen til at se en eksakt klon af deres serversystem i netop det miljø, de ønsker. På den måde kan virksomheder få en bedre idé om, hvordan deres computere eller servere vil se ud i for eksempel en ny bygning.

Appen understøtter over 100 forskellige computere og servere fra Dell Technologies, oplyser selskabet, som også arbejder på at tilføje 20 flere inden slutningen af sommeren.

Dell AR Assistant kan hentes i både Google Play og App Store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT