Farvel til Internet Explorer: Microsofts browser er endegyldigt lagt i graven

Microsoft har lukket supporten og sender alle brugere videre til den nyere Edge-browser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har besøgt internettet fra en Windows-computer de seneste 26 år, er der betydelig chance for at du har stiftet bekendtskab med Internet Explorer.

IE var den indbyggede browser i Windows-systemet og i mange år den altdominerende på markedet, da alternativerne var få og uden de helt store teknologiske forspring.

Med Firefox og Chrome fik Internet Explorer browser imidlertid benhård konkurrence og da det senere blev pålagt Microsoft at tilbyde Windows-brugerne frit valg af standard-browser, begyndte magtbalancen for alvor at tippe.

Erstattet af Edge

Teknologien begyndte samtidig at løbe fra browseren. I 2017 introducerede Microsoft den nye, mere strømlinede, Edge-browser, som for nylig med er redesignet med en effektiv Chromium-baseret motor.

Årsagerne til at vælge Internet Explorer i dag er således meget svære at få øje på, og derfor har Microsoft nu lukket ned for browseren. Fra i onsdags, d. 15. juni, er supporten er lukket og nye brugere har ikke længere mulighed for at downloade browseren. Man bliver viderestillet til Edge-browseren.

Skulle der være sider du vil tilgå, som kun kan indlæses i Internet Explorer, har Edge en IE-tilstand, som imiterer browseren.

Vi siger farvel og tak til et stykke software, der måske ikke har fyldt meget i vores bevidsthed de senere år, men havde uendelig stor betydning for internettet i en afgørende del af dets udvikling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S