Har Microsoft stoppet Windows-opdateringer i Rusland?

Flere medier rapporterer om problemer med at opdatere Windows 10 og 11 i Rusland. Noget tyder på, at Microsoft har lagt den ultimative restriktion ned over russiske Windows-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge det russiske nyhedsbureau TASS kan russiske Windows-brugere ikke længere hente opdateringer af Windows 10 og 11. Ændringen skete tilsyneladende allerede søndag morgen. Microsoft har måske lagt den ultimative blokade ned over Rusland.

Manglende opdatering af styresystemerne kan have alvorlige konsekvenser, ikke mindst for sikkerheden. Der er dog stadig et smuthul, rapporterer flere medier. Russere kan hente opdateringer, hvis de benytter en krypteret vpn-forbindelse, der som bekendt anonymiserer brugeren.

404-fejlmeddelelse

Forsøg på at hente opdateringer uden brug af vpn fører til en fejlmeddelelse "404 - File or Directory not found" ("fil eller bibliotek ikke fundet").

Ifølge intermediet Bleepingcomputer.com kommer der også en fejlmeddelelse, hvis man forsøger at hente ISO'er med Windows 10 eller 11, hvorimod det stadig kan lade sig gøre at downloade Windows 11 Media Creation Tool. Forsøg på at køre applikationen udløser dog også en fejlmeddelelse.

Kilde: @monsterjeep. Kilde: @monsterjeep.

Et andet internedie, ITpro.co.uk har henvendt sig til Microsoft for at få oplyst, om der er tale om en blokade eller måske blot en fejl. Microsoft er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Microsofts holdning

Microsoft har tidligere udtrykt bekymring i forbindelse med Ruslands invasionsforsøg i Ukraine.

"Som resten af verden er vi rædselsslagne, vrede og kede af billederne og nyhederne fra krigen i Ukraine og fordømmer denne uberettigede, uprovokerede og ulovlige invasion fra Rusland," sagde Brad Smith, præsident og næstformand hos Microsoft, da krigen var brudt ud.

Microsoft har skruet ned for sine aktiviteter i Rusland siden invasionen, men har ifølge Bleepingcomputer.com fastslået, at man vil overholde sine kontraktlige forpligtelser over for russiske kunder. Derfor kommer blokeringen af opdateringer som en overraskelse. Måske er det blot en fejl eller en prøveballon. Det får vi at se i de kommende dage.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job