Har Microsoft stoppet Windows-opdateringer i Rusland?

Flere medier rapporterer om problemer med at opdatere Windows 10 og 11 i Rusland. Noget tyder på, at Microsoft har lagt den ultimative restriktion ned over russiske Windows-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge det russiske nyhedsbureau TASS kan russiske Windows-brugere ikke længere hente opdateringer af Windows 10 og 11. Ændringen skete tilsyneladende allerede søndag morgen. Microsoft har måske lagt den ultimative blokade ned over Rusland.

Manglende opdatering af styresystemerne kan have alvorlige konsekvenser, ikke mindst for sikkerheden. Der er dog stadig et smuthul, rapporterer flere medier. Russere kan hente opdateringer, hvis de benytter en krypteret vpn-forbindelse, der som bekendt anonymiserer brugeren.

404-fejlmeddelelse

Forsøg på at hente opdateringer uden brug af vpn fører til en fejlmeddelelse "404 - File or Directory not found" ("fil eller bibliotek ikke fundet").

Ifølge intermediet Bleepingcomputer.com kommer der også en fejlmeddelelse, hvis man forsøger at hente ISO'er med Windows 10 eller 11, hvorimod det stadig kan lade sig gøre at downloade Windows 11 Media Creation Tool. Forsøg på at køre applikationen udløser dog også en fejlmeddelelse.

Kilde: @monsterjeep. Kilde: @monsterjeep.

Et andet internedie, ITpro.co.uk har henvendt sig til Microsoft for at få oplyst, om der er tale om en blokade eller måske blot en fejl. Microsoft er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Microsofts holdning

Microsoft har tidligere udtrykt bekymring i forbindelse med Ruslands invasionsforsøg i Ukraine.

"Som resten af verden er vi rædselsslagne, vrede og kede af billederne og nyhederne fra krigen i Ukraine og fordømmer denne uberettigede, uprovokerede og ulovlige invasion fra Rusland," sagde Brad Smith, præsident og næstformand hos Microsoft, da krigen var brudt ud.

Microsoft har skruet ned for sine aktiviteter i Rusland siden invasionen, men har ifølge Bleepingcomputer.com fastslået, at man vil overholde sine kontraktlige forpligtelser over for russiske kunder. Derfor kommer blokeringen af opdateringer som en overraskelse. Måske er det blot en fejl eller en prøveballon. Det får vi at se i de kommende dage.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos