Har Microsoft stoppet Windows-opdateringer i Rusland?

Flere medier rapporterer om problemer med at opdatere Windows 10 og 11 i Rusland. Noget tyder på, at Microsoft har lagt den ultimative restriktion ned over russiske Windows-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge det russiske nyhedsbureau TASS kan russiske Windows-brugere ikke længere hente opdateringer af Windows 10 og 11. Ændringen skete tilsyneladende allerede søndag morgen. Microsoft har måske lagt den ultimative blokade ned over Rusland.

Manglende opdatering af styresystemerne kan have alvorlige konsekvenser, ikke mindst for sikkerheden. Der er dog stadig et smuthul, rapporterer flere medier. Russere kan hente opdateringer, hvis de benytter en krypteret vpn-forbindelse, der som bekendt anonymiserer brugeren.

404-fejlmeddelelse

Forsøg på at hente opdateringer uden brug af vpn fører til en fejlmeddelelse "404 - File or Directory not found" ("fil eller bibliotek ikke fundet").

Ifølge intermediet Bleepingcomputer.com kommer der også en fejlmeddelelse, hvis man forsøger at hente ISO'er med Windows 10 eller 11, hvorimod det stadig kan lade sig gøre at downloade Windows 11 Media Creation Tool. Forsøg på at køre applikationen udløser dog også en fejlmeddelelse.

Kilde: @monsterjeep. Kilde: @monsterjeep.

Et andet internedie, ITpro.co.uk har henvendt sig til Microsoft for at få oplyst, om der er tale om en blokade eller måske blot en fejl. Microsoft er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Microsofts holdning

Microsoft har tidligere udtrykt bekymring i forbindelse med Ruslands invasionsforsøg i Ukraine.

"Som resten af verden er vi rædselsslagne, vrede og kede af billederne og nyhederne fra krigen i Ukraine og fordømmer denne uberettigede, uprovokerede og ulovlige invasion fra Rusland," sagde Brad Smith, præsident og næstformand hos Microsoft, da krigen var brudt ud.

Microsoft har skruet ned for sine aktiviteter i Rusland siden invasionen, men har ifølge Bleepingcomputer.com fastslået, at man vil overholde sine kontraktlige forpligtelser over for russiske kunder. Derfor kommer blokeringen af opdateringer som en overraskelse. Måske er det blot en fejl eller en prøveballon. Det får vi at se i de kommende dage.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS