Tag lydbøgerne med på bilferie: Mofibo lancerer app til biler

Lydbogstjenesten Mofibo Danmark lancerer nu en app designet til biler. Den giver brugerne mulighed for at lytte til lydbøger på farten og er direkte forbundet med køretøjets display.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mofibo-appen blev for nylig lanceret til Apple Watch og til smartwatches med Wear OS. Streamingtjenesten lancerer nu endnu en app, der bliver tilgængelig i alle biler med Google-tjenester.

Med Mofibo-appen til Android Automotive OS kan rejsende nu nemt finde deres lydbøger på samme display som bilens øvrige funktioner.

Indholdet synkroniserer på tværs af enheder. Det betyder, at Mofibo-brugere altid kan skifte mellem deres app i bilen og deres mobiltelefon, iPhone eller Android og deres smartwatch, Apple Watch eller Wear OS, og stadig fortsætte med at lytte til lydbøger på farten.

Test sammen med Volvo

"Lanceringen af Mofibos app til biler betyder, at vores brugere kan lytte til historier på endnu en enhed, hvilket gør vores store indholdskatalog mere tilgængeligt end nogensinde. Vi er rigtig glade for at give vores abonnenter denne nye mulighed for at integrere lydbogsoplevelsen i alle dele af deres liv,” siger Mikael Holmquist, produktdirektør hos Storytel.

Appen er blevet testet i samarbejde med Volvo gennem deres udviklingsportal. Den er nu tilgængelig for alle biler med Android Automotive OS og for brugere på alle Storytels markeder, herunder Mofibo i Danmark. Et aktivt Mofibo-abonnement er påkrævet.

Læses lige nu

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S