Tag lydbøgerne med på bilferie: Mofibo lancerer app til biler

Lydbogstjenesten Mofibo Danmark lancerer nu en app designet til biler. Den giver brugerne mulighed for at lytte til lydbøger på farten og er direkte forbundet med køretøjets display.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mofibo-appen blev for nylig lanceret til Apple Watch og til smartwatches med Wear OS. Streamingtjenesten lancerer nu endnu en app, der bliver tilgængelig i alle biler med Google-tjenester.

Med Mofibo-appen til Android Automotive OS kan rejsende nu nemt finde deres lydbøger på samme display som bilens øvrige funktioner.

Indholdet synkroniserer på tværs af enheder. Det betyder, at Mofibo-brugere altid kan skifte mellem deres app i bilen og deres mobiltelefon, iPhone eller Android og deres smartwatch, Apple Watch eller Wear OS, og stadig fortsætte med at lytte til lydbøger på farten.

Test sammen med Volvo

"Lanceringen af Mofibos app til biler betyder, at vores brugere kan lytte til historier på endnu en enhed, hvilket gør vores store indholdskatalog mere tilgængeligt end nogensinde. Vi er rigtig glade for at give vores abonnenter denne nye mulighed for at integrere lydbogsoplevelsen i alle dele af deres liv,” siger Mikael Holmquist, produktdirektør hos Storytel.

Appen er blevet testet i samarbejde med Volvo gennem deres udviklingsportal. Den er nu tilgængelig for alle biler med Android Automotive OS og for brugere på alle Storytels markeder, herunder Mofibo i Danmark. Et aktivt Mofibo-abonnement er påkrævet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job