Tag lydbøgerne med på bilferie: Mofibo lancerer app til biler

Lydbogstjenesten Mofibo Danmark lancerer nu en app designet til biler. Den giver brugerne mulighed for at lytte til lydbøger på farten og er direkte forbundet med køretøjets display.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mofibo-appen blev for nylig lanceret til Apple Watch og til smartwatches med Wear OS. Streamingtjenesten lancerer nu endnu en app, der bliver tilgængelig i alle biler med Google-tjenester.

Med Mofibo-appen til Android Automotive OS kan rejsende nu nemt finde deres lydbøger på samme display som bilens øvrige funktioner.

Indholdet synkroniserer på tværs af enheder. Det betyder, at Mofibo-brugere altid kan skifte mellem deres app i bilen og deres mobiltelefon, iPhone eller Android og deres smartwatch, Apple Watch eller Wear OS, og stadig fortsætte med at lytte til lydbøger på farten.

Test sammen med Volvo

"Lanceringen af Mofibos app til biler betyder, at vores brugere kan lytte til historier på endnu en enhed, hvilket gør vores store indholdskatalog mere tilgængeligt end nogensinde. Vi er rigtig glade for at give vores abonnenter denne nye mulighed for at integrere lydbogsoplevelsen i alle dele af deres liv,” siger Mikael Holmquist, produktdirektør hos Storytel.

Appen er blevet testet i samarbejde med Volvo gennem deres udviklingsportal. Den er nu tilgængelig for alle biler med Android Automotive OS og for brugere på alle Storytels markeder, herunder Mofibo i Danmark. Et aktivt Mofibo-abonnement er påkrævet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse