"Verdens mest hypede telefon" kommer nu til Danmark

Nothing phone (1) har et opsigtsvækkende design og en ganske konkurrencedygtig pris. Den lander nu hos teleselskaberne Telenor og CBB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi glæder os til at introducere Nothing for danskerne og er stolte over at være blevet valgt som deres partner herhjemme, så vi kan sikre dem en stærk tilstedeværelse både online og i vores butikker. Nothing er lige nu noget nær verdens mest hypede telefon, og det er ikke uden grund. Med et design, der i dén grad skiller sig ud fra mængden, er telefonen et frisk pust, som uden tvivl vil få de fleste til at kigge en ekstra gang. Derfor har vi også høje forventninger til Nothing”, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet hos Telenor.

Fra 12. juli kl. 18 vil danskerne kunne forudbestille den nye Nothing phone (1) hos Telenor og CBB, der er valgt som Nothings partner i Danmark og som de eneste danske teleselskaber får den hypede telefon til salg.

Presale starter på telenor.dk og cbb.dk den 12. juli kl. 18.00 og med salgsstart den 21. juli. Prisen er desværre ikke offentliggjort endnu.

Nøgen mobil med prominente stiftere

At mobilen får et bemærkelsesværdigt "nøgent" design, er stort set det eneste vi med sikkerhed ved om mobilen. Altså udover at den ifølge skaberne vil vende op og ned på vores forståelse af en smartphones.

Det er blandt andet Carl Pei, tidligere medstifter af OnePlus, der står bag Nothing Phone. Blandt ejerne er også Steve Huffman, grundlægger af Reddit, Kevin Lin, medstifter af Twitch samt Casey Neistat, der har over 12 millioner abonnenter på sin YouTube-kanal.

Der er ikke mange officielle oplysninger om ude endnu, men en lækket bench har afsløret at vi formentlig kan vente disse specs:


  • Processor: Qualcomm Snapdragon 778G+

  • Grafikchip: Adreno 642L

  • RAM: 8 GB


Derudover går der rygter om følgende:

  • Skærm: 6,55 tommer, OLED, 120 Hz

  • Kamera: 50 megapixles hovedsensor, 12 megapixels ultra vidvinkel

  • Batteri: 4.500 mAh med 45 watt opladning

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S