"Verdens mest hypede telefon" kommer nu til Danmark

Nothing phone (1) har et opsigtsvækkende design og en ganske konkurrencedygtig pris. Den lander nu hos teleselskaberne Telenor og CBB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi glæder os til at introducere Nothing for danskerne og er stolte over at være blevet valgt som deres partner herhjemme, så vi kan sikre dem en stærk tilstedeværelse både online og i vores butikker. Nothing er lige nu noget nær verdens mest hypede telefon, og det er ikke uden grund. Med et design, der i dén grad skiller sig ud fra mængden, er telefonen et frisk pust, som uden tvivl vil få de fleste til at kigge en ekstra gang. Derfor har vi også høje forventninger til Nothing”, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet hos Telenor.

Fra 12. juli kl. 18 vil danskerne kunne forudbestille den nye Nothing phone (1) hos Telenor og CBB, der er valgt som Nothings partner i Danmark og som de eneste danske teleselskaber får den hypede telefon til salg.

Presale starter på telenor.dk og cbb.dk den 12. juli kl. 18.00 og med salgsstart den 21. juli. Prisen er desværre ikke offentliggjort endnu.

Nøgen mobil med prominente stiftere

At mobilen får et bemærkelsesværdigt "nøgent" design, er stort set det eneste vi med sikkerhed ved om mobilen. Altså udover at den ifølge skaberne vil vende op og ned på vores forståelse af en smartphones.

Det er blandt andet Carl Pei, tidligere medstifter af OnePlus, der står bag Nothing Phone. Blandt ejerne er også Steve Huffman, grundlægger af Reddit, Kevin Lin, medstifter af Twitch samt Casey Neistat, der har over 12 millioner abonnenter på sin YouTube-kanal.

Der er ikke mange officielle oplysninger om ude endnu, men en lækket bench har afsløret at vi formentlig kan vente disse specs:


  • Processor: Qualcomm Snapdragon 778G+

  • Grafikchip: Adreno 642L

  • RAM: 8 GB


Derudover går der rygter om følgende:

  • Skærm: 6,55 tommer, OLED, 120 Hz

  • Kamera: 50 megapixles hovedsensor, 12 megapixels ultra vidvinkel

  • Batteri: 4.500 mAh med 45 watt opladning

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest