"Verdens mest hypede telefon" kommer nu til Danmark

Nothing phone (1) har et opsigtsvækkende design og en ganske konkurrencedygtig pris. Den lander nu hos teleselskaberne Telenor og CBB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi glæder os til at introducere Nothing for danskerne og er stolte over at være blevet valgt som deres partner herhjemme, så vi kan sikre dem en stærk tilstedeværelse både online og i vores butikker. Nothing er lige nu noget nær verdens mest hypede telefon, og det er ikke uden grund. Med et design, der i dén grad skiller sig ud fra mængden, er telefonen et frisk pust, som uden tvivl vil få de fleste til at kigge en ekstra gang. Derfor har vi også høje forventninger til Nothing”, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet hos Telenor.

Fra 12. juli kl. 18 vil danskerne kunne forudbestille den nye Nothing phone (1) hos Telenor og CBB, der er valgt som Nothings partner i Danmark og som de eneste danske teleselskaber får den hypede telefon til salg.

Presale starter på telenor.dk og cbb.dk den 12. juli kl. 18.00 og med salgsstart den 21. juli. Prisen er desværre ikke offentliggjort endnu.

Nøgen mobil med prominente stiftere

At mobilen får et bemærkelsesværdigt "nøgent" design, er stort set det eneste vi med sikkerhed ved om mobilen. Altså udover at den ifølge skaberne vil vende op og ned på vores forståelse af en smartphones.

Det er blandt andet Carl Pei, tidligere medstifter af OnePlus, der står bag Nothing Phone. Blandt ejerne er også Steve Huffman, grundlægger af Reddit, Kevin Lin, medstifter af Twitch samt Casey Neistat, der har over 12 millioner abonnenter på sin YouTube-kanal.

Der er ikke mange officielle oplysninger om ude endnu, men en lækket bench har afsløret at vi formentlig kan vente disse specs:


  • Processor: Qualcomm Snapdragon 778G+

  • Grafikchip: Adreno 642L

  • RAM: 8 GB


Derudover går der rygter om følgende:

  • Skærm: 6,55 tommer, OLED, 120 Hz

  • Kamera: 50 megapixles hovedsensor, 12 megapixels ultra vidvinkel

  • Batteri: 4.500 mAh med 45 watt opladning

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos