Test: Polk Assist: Simpel assistent med hi-fi-ambitioner

Polk Assist er en smart højttaler, der først og fremmest har fokus på lydkvaliteten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Polk er ikke det største brand på denne side af Atlanten, men i USA et ret veletableret højttalermærke i den lidt højere ende af hi-fi-markedet. Assist er et forsøg på en smart-højttaler med særlig fokus på lydkvalitet.

Den har cirka samme størrelse som Sonos One og er skabt i et nydeligt afrundet design med stof omkring. Der er knapper til de vigtigste funktioner på toppen af højttaleren, som udover Wi-Fi og Bluetooth også har Chromecast indbygget, så du kan sende lyd direkte fra mobilens streaming-apps.

Spiller flot

Stemmestyring får du i form af Google Assistant. Højttaleren er koblet direkte på Google Home. Polk har ikke sin egen app, hvilket er ok, hvis du bruger Spotify, YouTube Premium eller Deezer som musiktjeneste og TuneIn til radio.

Tidal, Apple Music og andre tjenester kan ikke integreres direkte i Google Home. Du kan derfor ikke stemmestyre dem uden krumspring (du må afslutte kommandoen med navnet på den tjeneste, du vil afspille fra).

Du kan dog sende musikken til højttaleren direkte fra din musiktjenestes app via Chromecast. Lyden er glimrende – dejlig homogen og transparent, dog med lidt hvislende top. Der er ingen muligheder for lydkalibrering og heller ingen EQ-funktioner.

Derfor vil den få vanskelige kår i sværere rum end eksempelvis Sonos. Ikke desto mindre er det en interessant løsning for audiofile, der ønsker stemmestyring.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S