B&W er klar med deres bedste støjdræbere til dato

Bowers & Wilkins Px7 S2 har bedre lyd, bedre støjreduktion, optimeret design og stærkere opkaldskvalitet end sin populære forgænger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal en del til at markere sig på det overfyldte marked for støjreducerende hovedtelefoner. B&W har dog navnet til sin fordel. Der er få brands som på samme måde er synonym med kvalitet indenfor lyd og design.

Px7 S2 fører stilen videre fra den letgenkendelige forgænger Px7, der med sine aflange ørekopper skiller sig ud fra mængden.

Specialtunede drivere

Der er anvendt ny memory foam for bedre pasform, og generelt er designet lettere og mere komfortabelt.

Lyden er optimeret med nye 40 mm specialtunede drivere med ultra-hurtig respons, der genskaber hver en detalje i musikken med et minimum af forvrængning.

Hovedtelefonerne kombinerer aptX Adaptive teknologi med Bowers & Wilkins egen DSP-teknologi for at levere trådløs 24-bit hi-res fra musiktjenester der understøtter dette. Lyd kan også overføres via USB-C og 3.5mm kabel.

Stærk støjreduktion

Støjreduktionen er optimeret med fire mikrofoner, der sammen leverer en effektiv dæmpning af omgivelsernes lyde. Headsettet har yderligere to mikrofoner til stemmeopkald.

Der er fysiske knapper til ANC og stemmeassistent og i Bowers & Wilkins Music-appen kan man fintune lyden med EQ samt styre diverse indstillinger.

Batteritiden er 30 timer og på 15 minutters opladning har du syv timers musik.

Px7 S2 fås i grå, blå og sort og koster 3.199 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S