B&W er klar med deres bedste støjdræbere til dato

Bowers & Wilkins Px7 S2 har bedre lyd, bedre støjreduktion, optimeret design og stærkere opkaldskvalitet end sin populære forgænger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal en del til at markere sig på det overfyldte marked for støjreducerende hovedtelefoner. B&W har dog navnet til sin fordel. Der er få brands som på samme måde er synonym med kvalitet indenfor lyd og design.

Px7 S2 fører stilen videre fra den letgenkendelige forgænger Px7, der med sine aflange ørekopper skiller sig ud fra mængden.

Specialtunede drivere

Der er anvendt ny memory foam for bedre pasform, og generelt er designet lettere og mere komfortabelt.

Lyden er optimeret med nye 40 mm specialtunede drivere med ultra-hurtig respons, der genskaber hver en detalje i musikken med et minimum af forvrængning.

Hovedtelefonerne kombinerer aptX Adaptive teknologi med Bowers & Wilkins egen DSP-teknologi for at levere trådløs 24-bit hi-res fra musiktjenester der understøtter dette. Lyd kan også overføres via USB-C og 3.5mm kabel.

Stærk støjreduktion

Støjreduktionen er optimeret med fire mikrofoner, der sammen leverer en effektiv dæmpning af omgivelsernes lyde. Headsettet har yderligere to mikrofoner til stemmeopkald.

Der er fysiske knapper til ANC og stemmeassistent og i Bowers & Wilkins Music-appen kan man fintune lyden med EQ samt styre diverse indstillinger.

Batteritiden er 30 timer og på 15 minutters opladning har du syv timers musik.

Px7 S2 fås i grå, blå og sort og koster 3.199 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest