B&W er klar med deres bedste støjdræbere til dato

Bowers & Wilkins Px7 S2 har bedre lyd, bedre støjreduktion, optimeret design og stærkere opkaldskvalitet end sin populære forgænger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal en del til at markere sig på det overfyldte marked for støjreducerende hovedtelefoner. B&W har dog navnet til sin fordel. Der er få brands som på samme måde er synonym med kvalitet indenfor lyd og design.

Px7 S2 fører stilen videre fra den letgenkendelige forgænger Px7, der med sine aflange ørekopper skiller sig ud fra mængden.

Specialtunede drivere

Der er anvendt ny memory foam for bedre pasform, og generelt er designet lettere og mere komfortabelt.

Lyden er optimeret med nye 40 mm specialtunede drivere med ultra-hurtig respons, der genskaber hver en detalje i musikken med et minimum af forvrængning.

Hovedtelefonerne kombinerer aptX Adaptive teknologi med Bowers & Wilkins egen DSP-teknologi for at levere trådløs 24-bit hi-res fra musiktjenester der understøtter dette. Lyd kan også overføres via USB-C og 3.5mm kabel.

Stærk støjreduktion

Støjreduktionen er optimeret med fire mikrofoner, der sammen leverer en effektiv dæmpning af omgivelsernes lyde. Headsettet har yderligere to mikrofoner til stemmeopkald.

Der er fysiske knapper til ANC og stemmeassistent og i Bowers & Wilkins Music-appen kan man fintune lyden med EQ samt styre diverse indstillinger.

Batteritiden er 30 timer og på 15 minutters opladning har du syv timers musik.

Px7 S2 fås i grå, blå og sort og koster 3.199 kroner.

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics