Skyens fordele skal forbedre it-infrastruktur i virksomheder

VMware lancerer vSphere+ og vSAN+, der med integreret Kubernetes og adgang til nye hybride cloudtjenester lover at forbedre virksomheders lokale infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom stadig mere bliver flyttet op i skyen, så betyder det ikke, at den lokale infrastruktur er en saga blot. To nye cloudløsninger fra VMware, vSphere+ og vSAN+, lover nu at hjælpe virksomheder med at bringe skyens fordele ned til deres eksisterende lokale infrastruktur, uden at det øger arbejdsbelastningen.

Ifølge VMware vil de to produkter kunne hjælpe virksomheder med at accelerere deres cloud-strategi ved at implementere skyens fordele i den eksisterende on-premise infrastuktur.

De to nye løsninger skal hjælpe kunderne med at forbedre deres lokale infrastruktur ved at levere centraliseret cloud-baseret styring af infrastrukturen, integreret Kubernetes, adgang til nye hybride cloudtjenester og en fleksibel abonnementsmodel.

Få det komplette billede

Ifølge Lars-Bo Klausen, director & country manager i VMware Danmark giver vSphere+ og vSAN+ en konsolideret governance-model på tværs af virksomhedens virtuelle workloads gennem en sikret proxyforbindelse til VMware Cloud Console.

Dette betyder, at man i en enkelt konsol kan få et komplet billede af alle ens miljøer i forhold til inventory og kapaciteter, alarmer, sikkerhed og konfigurationsudfordringer samt styring af lifecycle.

”Udfordringen for virksomhederne består i, at de typisk har flere datacentre og mindre sites som køre med separate miljøer og muligvis også workloads i public clouds. Et samlet overblik er derfor svært at få og skaber grobund for fejlkonfigurationer, sikkerhedssårbarheder, manglende patching og ressourcestyring,” forklarer Lars-Bo Klausen til AOD PRO.

Kubernetes er svaret

Det er ikke mindst Kubernetes der skal hjælpe her, en såkaldt orkestreringsplatform for cloud native-containerbaserede applikationer.

”Stort set al software bliver udviklet til containere nu,” siger Lars-Bo Klausen.

Han fortæller også, at Kubernetes er blevet populær selv i de mere konservative brancher, herunder banker.

”Vi ved for eksempel, at flere banker nu har flere såkaldte Kubernetes-pods end virtuelle servere. Vi implementerer Kubernetes mere og mere ude i det, som mange kalder OT – Operational Technology – altså i industri, fabrikker og offshore, altså edge computing,” siger Lars-Bo Klausen.

Ifølge VMware har Kubernetes ændret sig fra at være en platform, der kører egenudviklede applikationer til nu at kunne afvikle kommerciel hyldevare-software.

”Eksempler her kan være løsninger til kontrol- og styring af ABB og Siemens, erp-software fra SAP, backupsoftware fra IBM og AI/ML-software fra SAS Institute,” forklarer Lars-Bo Klausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S