Vild rekord på Roskilde: Festivalgæster havde gang i mobilerne som aldrig før

Roskildegæsterne har tilsyneladende haft travlt med at streame Tour de France og live-transmittere koncerter på sociale medier, mens de har været på festival. Dataforbruget er i hvert eksploderet viser tal fra teleselskabet 3.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tour de France etapen gennem det danske land har nok sin del af ansvaret for at lørdagen på Roskilde endte med det største datapeak i festivalens historie.

"Mellem kl. 16 og 17 var der 1,4 TB data-download-trafik igennem netværket på Roskilde Festivalen. Det var den travleste time ift. data download på årets festival, så det kan da godt være at der har været en del der skulle se afslutningen af 2. etape af Tour de France i Nyborg," siger Stefan Ring Støhrmann, Head of Radio Network Operation hos 3.

Fredag den 1. juli var samlet set den dag, hvor der blev brugt mest data. Her gik 21,7 TB igennem 3’s netværk. En stigning på 73% i forhold til fredagen på Roskilde Festival i 2019, og rekord for mængden af datatrafik på Roskilde Festival på én dag.

44 procent stigning

At publikum har været fået for vane med at optage det meste af koncerten på deres smartphone og efterfølgende skyde mobiltagelserne ud på sociale medier er formentlig også blandt årsagerne til, at der har været så meget gang i netværket under hele festivalen.

"Vi har oplevet en stigning i det samlede dataforbrug på 44% på vores netværk i forhold til 2019," fortæller Stefan Ring Støhrmann.

Samlet set brugte gæsterne 126 TB data fra fredag den 24. juli til og med søndag 3. juli kl. 08:00. Det svarer til at én person ser Netflix uafbrudt i knap 6,5 år eller streamer musik på Spotify cirka 333 år.

3 brugte traditionen tro årets festival til at teste nyt udstyr af.

"I år har vi med succes tryktestet det samme udstyr, som i øjeblikket opsættes landet over i forbindelse med modernisering og udbygning af vores 4G og 5G netværk," siger Stefan Ring Støhrmann.

3 har ni faste master stående på og omkring Dyrskuepladsen i Roskilde og derudover havde selskabet sat syv ekstra master op for at kunne klare de mange gæsters behov for at ringe, skrive beskeder og gå på nettet.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S