Nu kan brugere af Zoom og Teams deltage i samme møde

Foretrækker du Zoom eller Teams til dine onlinemøder? Det er ikke længere så vigtigt, for en ny funktion gør det muligt at mødes på tværs af de to applikationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal vi mødes på Zoom eller Teams? Den åbningsdialog til et onlinemøde er vi mange, som kender. Men ifølge Zoom behøver man ikke længere aftale platform.

I samarbejde med Microsoft Teams har Zoom nemlig udviklet en ny funktion, der gør det muligt for brugere af Zoom og Microsoft Teams at deltage i samme online møde fra hver sin platform og enhed.

Det kræver kun et klik

Med Zooms nye funktion Direct Guest Join kræver det kun et klik at afholde onlinemøder med brugere, der både kan deltage fra Zooms platform og Microsoft Teams.

”I Zoom stræber vi efter at tilbyde vores brugere den bedst mulige mødeoplevelse. Samarbejdet med Microsoft Teams har resulteret i den nye funktion Direct Guest Join, der gør kommunikation på tværs af onlineplatforme så nem og effektiv som muligt, uanset hvilken platform eller enhed den anden part anvender,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Partnere understøtter

Med den nye funktion kan Zoom- og Microsoft Teams-brugere deltage i hinandens møder og invitere brugere fra den anden platform til onlinemøder uden køb af yderligere licenser eller tredjepartstjenester.

Zooms hardware- og teknologipartnere, herunder Poly, Logitech og Intel, understøtter den nye funktion, og det er derfor muligt for brugerne at anvende funktionen på Android-, Windows- og Mac-enheder, oplyser Zoom.

En ny trend

Det synes at være en generel tendens nu, at forskellige online-mødeplatforme skal kunne fungere sammen. Microsoft Teams har i nogen tid haft Direct Guest join-funktionen til Android-baserede systemer og nu altså også til Zoom.

Cisco og Google samarbejder om at gøre det muligt for Webex-brugere at deltage i Google Meet-møder og omvendt.

It-brugere i dag er vant til, at forskellige platforme fungerer sammen – omend ikke med al funktionalitet – og den udvikling er tilsyneladende kommet til onlinemødeplatformene.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks