Nu kan brugere af Zoom og Teams deltage i samme møde

Foretrækker du Zoom eller Teams til dine onlinemøder? Det er ikke længere så vigtigt, for en ny funktion gør det muligt at mødes på tværs af de to applikationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal vi mødes på Zoom eller Teams? Den åbningsdialog til et onlinemøde er vi mange, som kender. Men ifølge Zoom behøver man ikke længere aftale platform.

I samarbejde med Microsoft Teams har Zoom nemlig udviklet en ny funktion, der gør det muligt for brugere af Zoom og Microsoft Teams at deltage i samme online møde fra hver sin platform og enhed.

Det kræver kun et klik

Med Zooms nye funktion Direct Guest Join kræver det kun et klik at afholde onlinemøder med brugere, der både kan deltage fra Zooms platform og Microsoft Teams.

”I Zoom stræber vi efter at tilbyde vores brugere den bedst mulige mødeoplevelse. Samarbejdet med Microsoft Teams har resulteret i den nye funktion Direct Guest Join, der gør kommunikation på tværs af onlineplatforme så nem og effektiv som muligt, uanset hvilken platform eller enhed den anden part anvender,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Partnere understøtter

Med den nye funktion kan Zoom- og Microsoft Teams-brugere deltage i hinandens møder og invitere brugere fra den anden platform til onlinemøder uden køb af yderligere licenser eller tredjepartstjenester.

Zooms hardware- og teknologipartnere, herunder Poly, Logitech og Intel, understøtter den nye funktion, og det er derfor muligt for brugerne at anvende funktionen på Android-, Windows- og Mac-enheder, oplyser Zoom.

En ny trend

Det synes at være en generel tendens nu, at forskellige online-mødeplatforme skal kunne fungere sammen. Microsoft Teams har i nogen tid haft Direct Guest join-funktionen til Android-baserede systemer og nu altså også til Zoom.

Cisco og Google samarbejder om at gøre det muligt for Webex-brugere at deltage i Google Meet-møder og omvendt.

It-brugere i dag er vant til, at forskellige platforme fungerer sammen – omend ikke med al funktionalitet – og den udvikling er tilsyneladende kommet til onlinemødeplatformene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS