Nu kan brugere af Zoom og Teams deltage i samme møde

Foretrækker du Zoom eller Teams til dine onlinemøder? Det er ikke længere så vigtigt, for en ny funktion gør det muligt at mødes på tværs af de to applikationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal vi mødes på Zoom eller Teams? Den åbningsdialog til et onlinemøde er vi mange, som kender. Men ifølge Zoom behøver man ikke længere aftale platform.

I samarbejde med Microsoft Teams har Zoom nemlig udviklet en ny funktion, der gør det muligt for brugere af Zoom og Microsoft Teams at deltage i samme online møde fra hver sin platform og enhed.

Det kræver kun et klik

Med Zooms nye funktion Direct Guest Join kræver det kun et klik at afholde onlinemøder med brugere, der både kan deltage fra Zooms platform og Microsoft Teams.

”I Zoom stræber vi efter at tilbyde vores brugere den bedst mulige mødeoplevelse. Samarbejdet med Microsoft Teams har resulteret i den nye funktion Direct Guest Join, der gør kommunikation på tværs af onlineplatforme så nem og effektiv som muligt, uanset hvilken platform eller enhed den anden part anvender,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Partnere understøtter

Med den nye funktion kan Zoom- og Microsoft Teams-brugere deltage i hinandens møder og invitere brugere fra den anden platform til onlinemøder uden køb af yderligere licenser eller tredjepartstjenester.

Zooms hardware- og teknologipartnere, herunder Poly, Logitech og Intel, understøtter den nye funktion, og det er derfor muligt for brugerne at anvende funktionen på Android-, Windows- og Mac-enheder, oplyser Zoom.

En ny trend

Det synes at være en generel tendens nu, at forskellige online-mødeplatforme skal kunne fungere sammen. Microsoft Teams har i nogen tid haft Direct Guest join-funktionen til Android-baserede systemer og nu altså også til Zoom.

Cisco og Google samarbejder om at gøre det muligt for Webex-brugere at deltage i Google Meet-møder og omvendt.

It-brugere i dag er vant til, at forskellige platforme fungerer sammen – omend ikke med al funktionalitet – og den udvikling er tilsyneladende kommet til onlinemødeplatformene.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S