Nu kan brugere af Zoom og Teams deltage i samme møde

Foretrækker du Zoom eller Teams til dine onlinemøder? Det er ikke længere så vigtigt, for en ny funktion gør det muligt at mødes på tværs af de to applikationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal vi mødes på Zoom eller Teams? Den åbningsdialog til et onlinemøde er vi mange, som kender. Men ifølge Zoom behøver man ikke længere aftale platform.

I samarbejde med Microsoft Teams har Zoom nemlig udviklet en ny funktion, der gør det muligt for brugere af Zoom og Microsoft Teams at deltage i samme online møde fra hver sin platform og enhed.

Det kræver kun et klik

Med Zooms nye funktion Direct Guest Join kræver det kun et klik at afholde onlinemøder med brugere, der både kan deltage fra Zooms platform og Microsoft Teams.

”I Zoom stræber vi efter at tilbyde vores brugere den bedst mulige mødeoplevelse. Samarbejdet med Microsoft Teams har resulteret i den nye funktion Direct Guest Join, der gør kommunikation på tværs af onlineplatforme så nem og effektiv som muligt, uanset hvilken platform eller enhed den anden part anvender,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Partnere understøtter

Med den nye funktion kan Zoom- og Microsoft Teams-brugere deltage i hinandens møder og invitere brugere fra den anden platform til onlinemøder uden køb af yderligere licenser eller tredjepartstjenester.

Zooms hardware- og teknologipartnere, herunder Poly, Logitech og Intel, understøtter den nye funktion, og det er derfor muligt for brugerne at anvende funktionen på Android-, Windows- og Mac-enheder, oplyser Zoom.

En ny trend

Det synes at være en generel tendens nu, at forskellige online-mødeplatforme skal kunne fungere sammen. Microsoft Teams har i nogen tid haft Direct Guest join-funktionen til Android-baserede systemer og nu altså også til Zoom.

Cisco og Google samarbejder om at gøre det muligt for Webex-brugere at deltage i Google Meet-møder og omvendt.

It-brugere i dag er vant til, at forskellige platforme fungerer sammen – omend ikke med al funktionalitet – og den udvikling er tilsyneladende kommet til onlinemødeplatformene.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S