Test: LG C2: Forbavsende tyndt og let super-tv får opgradering

Efterfølgeren til populær og stærk tv-produktserie fra LG er lige et nøk bedre. Blandt andet er der skruet op for lysstyrken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har tidligere givet LG C1-tv’et en flot test. Her er efterfølgeren LG C2. Er der sket noget godt med OLED-tv’et siden sidst? Ja, bestemt, viser vores test af 65”-modellen.

Lysstyrken er forbedret i modellerne fra 55” og opefter takket være en Brigthness Booster-teknologi og LG’s stærkeste processor hidtil, Alpha 9 Gen 5. Det har du især glæde af i lyse lokaler, men det tilfører generelt livlighed og engagement til billedet.

Fremragende billede

Processorens AI-objektforbedring adskiller forgrunden fra baggrunden, så du får mere visuel dybde. Og den kan analyse billedet i realtid og finde de steder, hvor det er lysest eller mørkest - de lyse områder kan så få et ekstra spark. Processoren Opskalering fungerer også endnu bedre. Selv SD-signaler kan man holde ud at se på.

I det hele taget er 4K-billedet raffineret og jævnt med flot dynamik, simpelt hen fremragende. 42”- og 48”-modellerne har dog ikke alle de teknologiske landvindinger, så uden at have testet dem, formoder vi, at de er mere på niveau med C1’s i øvrigt fine panelkvaliteter.

LG C2 er forbavsende tyndt og let med en stregtynd ramme. Det er kompatibelt med Google Assistant og Amazon Alexa og har fire HDMI 2.1-porte, så du mangler ikke tilslutninger, hvis du for eksempel også vil kunne tilslutte en spillekonsol.

Ydelsen er til seks skinnende stjerner, men den høje pris for 65”-modellen, 19.990 kroner, trækker karakteren en enkelt stjerne ned. Højttalerlyden er som forventeligt med så flad en skærm på det jævne.

For: Billedprocessering, lysstyrke.
Imod: Lyd, pris.
Samlet vurdering: 5/6 stjerner

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse