Test: LG C2: Forbavsende tyndt og let super-tv får opgradering

Efterfølgeren til populær og stærk tv-produktserie fra LG er lige et nøk bedre. Blandt andet er der skruet op for lysstyrken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har tidligere givet LG C1-tv’et en flot test. Her er efterfølgeren LG C2. Er der sket noget godt med OLED-tv’et siden sidst? Ja, bestemt, viser vores test af 65”-modellen.

Lysstyrken er forbedret i modellerne fra 55” og opefter takket være en Brigthness Booster-teknologi og LG’s stærkeste processor hidtil, Alpha 9 Gen 5. Det har du især glæde af i lyse lokaler, men det tilfører generelt livlighed og engagement til billedet.

Fremragende billede

Processorens AI-objektforbedring adskiller forgrunden fra baggrunden, så du får mere visuel dybde. Og den kan analyse billedet i realtid og finde de steder, hvor det er lysest eller mørkest - de lyse områder kan så få et ekstra spark. Processoren Opskalering fungerer også endnu bedre. Selv SD-signaler kan man holde ud at se på.

I det hele taget er 4K-billedet raffineret og jævnt med flot dynamik, simpelt hen fremragende. 42”- og 48”-modellerne har dog ikke alle de teknologiske landvindinger, så uden at have testet dem, formoder vi, at de er mere på niveau med C1’s i øvrigt fine panelkvaliteter.

LG C2 er forbavsende tyndt og let med en stregtynd ramme. Det er kompatibelt med Google Assistant og Amazon Alexa og har fire HDMI 2.1-porte, så du mangler ikke tilslutninger, hvis du for eksempel også vil kunne tilslutte en spillekonsol.

Ydelsen er til seks skinnende stjerner, men den høje pris for 65”-modellen, 19.990 kroner, trækker karakteren en enkelt stjerne ned. Højttalerlyden er som forventeligt med så flad en skærm på det jævne.

For: Billedprocessering, lysstyrke.
Imod: Lyd, pris.
Samlet vurdering: 5/6 stjerner

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen