Test: PNY XLR8 CS3140 2 TB: Koldt og stærkt ssd-drev – men det koster

Man kan sige rigtig meget godt om dette ssd-drev. Men den valgte firmware gør, at det er dyrt i anskaffelse. Det har en helt særlig køleanordning, som medvirker til den lidt pebrede pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PNY holder sig ikke tilbage med skildringen af dette Phison E18-baserede drev, idet man postulerer en sekventiel læseydelse på hele 7500 MB/s. Det er det hurtigste, vi kan erindre for en enkelt NAND-baseret ssd til forbrugermarkedet.

Dette tal er også højere end de formodede maksimumshastigheder, som Phison angiver for den E18-controller, der bliver brugt af CS3140-drevet. Det kan man udlægge, som man vil.

Det kan ikke undgås, at skrivninger bliver lidt sløvere med 5650 MB/s (hvor den faktisk er mere end 1 MB/s langsommere end 2 TB-varianten af CS3140). PNY er ikke imødekommende, når det gælder oplysninger som maksimal IOPS-ydelse eller identiteten af de NAND-chips, man bruger.

Det førstnævnte er stort set en kendt størrelse takket være Phison-controlleren, og lidt gravearbejde har afsløret, at det sidstnævnte er Microns 96 lags-TLC og ikke firmaets nyeste 176 lags-chips. Det aspekt kan måske ændre sig, og det kan være grunden til, at PNY foretrækker ikke at lægge sig fast på en bestemt NAND-specifikation.

Det er én ting, men vi finder det irriterende, at PNY ikke opgiver en skriveholdbarhed og i stedet leverer en MBTF (gennemsnitlig tid mellem fejl) på to millioner timer.

Det er efter vores mening temmelig meningsløst. Man kan jo selv regne ud, at en ssd, der ikke bestiller noget videre, holder længe, mens et drev, som håndterer store mængder af skrive- og slettetrafik, kan give op relativt hurtigt.

Det skal nok holde

I betragtning af Phison-controlleren, Microns NAND-chips, fem års garanti og kølig afvikling (det vender vi tilbage til) er vi dog ikke synderlig bekymrede for drevets levetid. Vi ville blot foretrække mere klarhed.

Bortset fra det får denne 1 TB-model af PNY XLR8 CS3140 1 GB DDR4-cachehukommelse. Hertil kommer en stor køler. Det lover umiddelbart godt for varmesituationen. Komplikationen er imidlertid, at mange bundkort integrerer deres egne varmespredere, og man kan derfor hævde, at metalskrumlet på CS3140 er overflødigt.

Vi må hellere imødegå den antagelse, at denne specielle køler er standardinventar for ejere af Sony PS5 – som så mange nyere ssd’er, herunder den nyligt justerede Samsung 980 Pro Heatsink. PNY’s køler er faktisk dobbelt så tyk som de maksimale specifikationer for den konsol, og derfor kommer den ikke ud af stedet.

Afkølet succes

Bundkortbaserede ssd-køleløsninger er forskellige, og det er slet ikke enkelt at afgøre, om PNY’s køler vil være bedre eller værre i en sammenligning. Det, vi kan sige, er imidlertid, at ikke blot kører PNY CS3140-drevet køligere end de andre Phison-baserede drev, det er det køligste blandt alle de ssd’er, vi har testet i år.

Når det gælder den afprøvede ydelse, er det maksimale gennemløb lidt mindre, end vi havde håbet på – lidt over 7 GB/s for læsning og omkring 5,2 GB/s for skrivning. Drevets sekventielle 4K-læsninger rammer 72 MB/s, og det er også lidt i underkanten sammenlignet med konkurrenter, der kan ramme 80 MB/s.

Hvis du sidder og spekulerer på, hvor meget NAND-hukommelse PNY tildeler højtydende SLC-cache, kan vi oplyse, at vores testarbejde indikerer, at den dynamiske allokering kan gå helt op til 300 GB, og det burde være nok til de flestes behov.

Man kan i øvrigt også få et PNY XLR8 CS3140 uden den voldsomme køler, men det bliver stort set ikke billigere af den grund. Det løser med andre ord ikke dette drevs største problem, som er prisen på 1500 kroner. Det er et god ssd-drev – men man kan få et, der er lige så godt, til færre penge.

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S