Test: Philips Hue Cala: Blødt lys fra alsidig havelampe

Få flot og hyggeligt lys langs havegangen med denne fine havelampe, Philips Hue Cala, der er i høj byggekvalitet og med et kabinet af rustfrit stål.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne fine havelampe, Philips Hue Cala, er nogle hundrede kroner dyrere end Philips Hues anden havelampe Inara; til gengæld er materialerne af endnu højere kvalitet, og lyskilden er indbygget.

Der er tale om en piedestal i rustfrit stål, som kan stilles i haven, eventuelt langs en indgangssti for at vise vej. Den fungerer med Hues lav-voltsystem. Det kræver derfor ikke andet end en almindelig stikkontakt at få strøm i den. Det er nemt at forlænge eller splitte kablet, hvis man vil stille lampen længere væk eller koble andre på systemet.

Sæt kulør på haven

Lyset strømmer gennem mat glas hele vejen rundt, med en behagelig afdæmpet glød, så man kan holde ud at se direkte på det. Der er mulighed for at give den fuld gas med farver, scener mm., hvis du ønsker at sætte kulør på dine udendørsarealer.

Der er ligeledes adgang til alle de øvrige Hue-funktioner. Cala tilbyder således en flot og alsidig udvidelse af havens lyssætning.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S