Test: Philips Hue Cala: Blødt lys fra alsidig havelampe

Få flot og hyggeligt lys langs havegangen med denne fine havelampe, Philips Hue Cala, der er i høj byggekvalitet og med et kabinet af rustfrit stål.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne fine havelampe, Philips Hue Cala, er nogle hundrede kroner dyrere end Philips Hues anden havelampe Inara; til gengæld er materialerne af endnu højere kvalitet, og lyskilden er indbygget.

Der er tale om en piedestal i rustfrit stål, som kan stilles i haven, eventuelt langs en indgangssti for at vise vej. Den fungerer med Hues lav-voltsystem. Det kræver derfor ikke andet end en almindelig stikkontakt at få strøm i den. Det er nemt at forlænge eller splitte kablet, hvis man vil stille lampen længere væk eller koble andre på systemet.

Sæt kulør på haven

Lyset strømmer gennem mat glas hele vejen rundt, med en behagelig afdæmpet glød, så man kan holde ud at se direkte på det. Der er mulighed for at give den fuld gas med farver, scener mm., hvis du ønsker at sætte kulør på dine udendørsarealer.

Der er ligeledes adgang til alle de øvrige Hue-funktioner. Cala tilbyder således en flot og alsidig udvidelse af havens lyssætning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S