Test: Philips Hue Cala: Blødt lys fra alsidig havelampe

Få flot og hyggeligt lys langs havegangen med denne fine havelampe, Philips Hue Cala, der er i høj byggekvalitet og med et kabinet af rustfrit stål.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne fine havelampe, Philips Hue Cala, er nogle hundrede kroner dyrere end Philips Hues anden havelampe Inara; til gengæld er materialerne af endnu højere kvalitet, og lyskilden er indbygget.

Der er tale om en piedestal i rustfrit stål, som kan stilles i haven, eventuelt langs en indgangssti for at vise vej. Den fungerer med Hues lav-voltsystem. Det kræver derfor ikke andet end en almindelig stikkontakt at få strøm i den. Det er nemt at forlænge eller splitte kablet, hvis man vil stille lampen længere væk eller koble andre på systemet.

Sæt kulør på haven

Lyset strømmer gennem mat glas hele vejen rundt, med en behagelig afdæmpet glød, så man kan holde ud at se direkte på det. Der er mulighed for at give den fuld gas med farver, scener mm., hvis du ønsker at sætte kulør på dine udendørsarealer.

Der er ligeledes adgang til alle de øvrige Hue-funktioner. Cala tilbyder således en flot og alsidig udvidelse af havens lyssætning.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,