Test: Philips Hue Cala: Blødt lys fra alsidig havelampe

Få flot og hyggeligt lys langs havegangen med denne fine havelampe, Philips Hue Cala, der er i høj byggekvalitet og med et kabinet af rustfrit stål.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne fine havelampe, Philips Hue Cala, er nogle hundrede kroner dyrere end Philips Hues anden havelampe Inara; til gengæld er materialerne af endnu højere kvalitet, og lyskilden er indbygget.

Der er tale om en piedestal i rustfrit stål, som kan stilles i haven, eventuelt langs en indgangssti for at vise vej. Den fungerer med Hues lav-voltsystem. Det kræver derfor ikke andet end en almindelig stikkontakt at få strøm i den. Det er nemt at forlænge eller splitte kablet, hvis man vil stille lampen længere væk eller koble andre på systemet.

Sæt kulør på haven

Lyset strømmer gennem mat glas hele vejen rundt, med en behagelig afdæmpet glød, så man kan holde ud at se direkte på det. Der er mulighed for at give den fuld gas med farver, scener mm., hvis du ønsker at sætte kulør på dine udendørsarealer.

Der er ligeledes adgang til alle de øvrige Hue-funktioner. Cala tilbyder således en flot og alsidig udvidelse af havens lyssætning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS