Nyt styresystem kan forlænge livet for ellers udtjente bærbare computere

Bare fordi en bærbar computer er gammel, betyder det ikke, at den er ubrugelig, mener Google. Et nyt styresystem, ChromeOS Flex, kan nemt installeres på gammel hardware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu lancerer Google et helt nye styresystem til gammel hardware, Chrome OS Flex. Det er bygget til at køre på gamle Windows-pc’er og Mac’er, og Google har målrettet det mod virksomheder, som har gammel hardware stående, der ikke kan køre på de nyere operativsystemer og dermed heller ikke fungere i virksomhedernes infrastruktur.

I skrivende stund oplyser Google, at man har testet og verificeret Chrome OS Flex med computere fra Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG, Toshiba og forskellige OEM’er.

Mindre elektronisk skrot

Google mener, at virksomheder med styresystemet kan modernisere og forenkle deres it-setup plus forbedre sikkerhed og håndtering af computere. Samtidig vil virksomhederne kunne reducere mængden af elektronisk skrot og dermed forbedre deres bæredygtighed.

Virksomheder behøver heller ikke gå på kompromis, når det kommer til håndtering af det nye operativsystem, lyder det fra Google. For ChromeOS Flex kan udrulles over et firmanetværk, så det ikke er nødvendigt at installere det individuelt på hver computer fra for eksempel et usb-drev. Endvidere kan styresystemet håndteres og vedligeholdes fra Chrome Enterprise Upgrade.

Også udfordringer

Ifølge Google skulle det nye styresystem også være langt mere sikkert end Windows. ChromeOS er et mere låst system, hvilket skulle gøre det langt mere besværligt for hackere at udføre for eksempel et ransomware-angreb.

I det hele taget er ChromeOS kendt som et ikke særlig belastende styresystem, hvilket kan gøre det relevant i gammel hardware med beskedne specifikationer.

Et skifte til ChromeOS Flex er dog ikke altid muligt. Virksomheder, der er afhængige af apps og systemer, som er skrevet til Windows, kan få store udfordringer. Her foreslår Google, at virksomhederne bruger virtualiseringssoftware for at overvinde problemet.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S