Nyt styresystem kan forlænge livet for ellers udtjente bærbare computere

Bare fordi en bærbar computer er gammel, betyder det ikke, at den er ubrugelig, mener Google. Et nyt styresystem, ChromeOS Flex, kan nemt installeres på gammel hardware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu lancerer Google et helt nye styresystem til gammel hardware, Chrome OS Flex. Det er bygget til at køre på gamle Windows-pc’er og Mac’er, og Google har målrettet det mod virksomheder, som har gammel hardware stående, der ikke kan køre på de nyere operativsystemer og dermed heller ikke fungere i virksomhedernes infrastruktur.

I skrivende stund oplyser Google, at man har testet og verificeret Chrome OS Flex med computere fra Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG, Toshiba og forskellige OEM’er.

Mindre elektronisk skrot

Google mener, at virksomheder med styresystemet kan modernisere og forenkle deres it-setup plus forbedre sikkerhed og håndtering af computere. Samtidig vil virksomhederne kunne reducere mængden af elektronisk skrot og dermed forbedre deres bæredygtighed.

Virksomheder behøver heller ikke gå på kompromis, når det kommer til håndtering af det nye operativsystem, lyder det fra Google. For ChromeOS Flex kan udrulles over et firmanetværk, så det ikke er nødvendigt at installere det individuelt på hver computer fra for eksempel et usb-drev. Endvidere kan styresystemet håndteres og vedligeholdes fra Chrome Enterprise Upgrade.

Også udfordringer

Ifølge Google skulle det nye styresystem også være langt mere sikkert end Windows. ChromeOS er et mere låst system, hvilket skulle gøre det langt mere besværligt for hackere at udføre for eksempel et ransomware-angreb.

I det hele taget er ChromeOS kendt som et ikke særlig belastende styresystem, hvilket kan gøre det relevant i gammel hardware med beskedne specifikationer.

Et skifte til ChromeOS Flex er dog ikke altid muligt. Virksomheder, der er afhængige af apps og systemer, som er skrevet til Windows, kan få store udfordringer. Her foreslår Google, at virksomhederne bruger virtualiseringssoftware for at overvinde problemet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job