Test: TP-Link RE305 og RE605X: Gode Wi-Fi-extendere til lave priser

Hvis du kun har mindre udfordringer med det trådløse netværks rækkevidde, kan en af disse to extendere fra TP-Link være løsningen. Den ene kører endda Wi-Fi 6.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TP-Link er en af de producenter af netværksudstyr, som vi efterhånden føler, at vi kender rigtigt godt. Med rimelige priser og generelt god performance er det et mærke, som vi gerne anbefaler. Dette gælder ikke mindst TP-Links mesh-systemer, der ofte udretter mirakler på ”umulige” adresser.

I småtingsafdelingen har vi denne gang fat i to overkommelige extendere, der både arbejder med OneMesh-teknologi, som skal lette samspillet med TP-Link-enheder, og ”Works with any wi-fi router”-brugervenlighed.

Den lille RE305 – testens billigste – er også den eneste med Wi-Fi 5-teknologi og en AC1200-specifikation. Det vil sige, at man kan få op til 300 Mbps på 2,4 GHZ-frekvensbåndet og 867 Mbps på 5 GHz-båndet. Det er ikke alverden, men hvis det svarer til, hvad internetudbyderens modem eller en ældre router kan levere, kan det være spild af penge at satse på noget stærkere.

Den større og dyrere RE605X kører Wi-Fi 6 med et AX1800-skilt, der også her står for op til 574 Mbps på 2,4 GHz-frekvensbåndet og 1,2 Gbps på 5 GHz-båndet. Begge extendere skal blot sættes i en stikkontakt, og de kommer med svingbare antenner plus lysdioder til visning af status. Især RE605X har nogle voldsomme ”kaninører.”

Den nærmest obligatoriske LAN-port sidder på bunden af RE305, men stritter ud af venstre side på RE605X, hvad vi ikke finder acceptabelt til pænt brug.

Opsætning og performance

TP-Link har udviklet appen Tether (tøjre), som i dette tilfælde ikke henviser til en kryptovaluta, men blot kan oversættes ved ”sammenbinding”. Endnu en gang taler vi om en opsætningsprocedure, der ikke bør kunne give sved på panden i en supportafdeling, og en QR-kode er nok til at starte en instruktionsvideo.

Vi har noteret, at vi har brugt knap 10 minutter på hver af de to extendere, og netværksadresserne har også siddet i skabet, selv om vi foretrækker at slette de ”_EXT” extensions, som appen automatisk genererer.

I vores inden- og udendørs testmiljø virker det, som om TP-Link har skruet ned for sendeeffekten, hvad der stemmer overens med et lavt energiforbrug. Noget overraskende scorer den mere avancerede RE605X på de fleste punkter dårligere end den billige lillebror RE305. Retfærdigvis skal det fremhæves, at begge extendere fungerer uden problemer, så længe man ikke stillet for høje krav. De gør ingen skade.

TP-Link RE305 AC1200

Der er lidt legetøjsagtigt over testens billigste extender, men ellers falder RE305 godt i med væggen, og på oversiden er der fire, næsten usynlige indikatorer.

TP-Link RE605X AX1800

TP-Links designere har haft friere tøjler til at style den højtråbende RE605X. De lange antenner ser effektive ud, men udretter ikke de store mirakler.

 

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S