Ny gaming-øretelefon har trådløs mikrofon gennem en USB-C-dongle

Epos’ gaming-øretelefon GTW 270 Hybrid er blevet trådløs på flere punkter. Der er nu også mulighed for at tilslutte mikrofonen trådløst via USB-C-dongle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danske Epos har givet den trådløse gaming-øretelefon GTW 270 Hybrid ny funktionalitet. Udover den oprindelige mulighed for at forbinde mikrofonen via Bluetooth giver GTW 270 Hybrid nu også mulighed for at tilslutte mikrofonen trådløst via USB-C-donglen for at give ekstra frihed.

"Hos Epos stræber vi efter perfektion i vores hardware og software til lyd for at kunne give brugerne den bedste spiloplevelse," siger Maja Sand-Grimnitz, Director, Brand Management & Global Gaming Marketing hos Epos.

"Derfor har vi valgt at udstyre vores GTW 270 Hybrid, som allerede er et enestående stykke hardware, med yderligere mikrofonfunktionalitet via USB-C-donglen. Denne ønskede funktion giver gamere mulighed for at bruge mikrofonen via donglen, hvilket ikke var muligt førhen. Dette gør in-ear-høretelefonerne til det ultimative redskab til pc-, sofa- og on-the-go-gaming.

Viden fra høreapparater

Epos ejes af blandt andet danske Demant, som også ejer Oticon, der udvikler høreapparater. Denne viden har man flyttet over i øretelefonen, beretter Epos.

Ved hjælp af en database med over 100.000 ørescanninger fra Demant og kunstig intelligens har ingeniører hos Epos kunnet køre adskillige tests på forskellige designideer. Testresultaterne blev brugt til at udvikle nogle øretelefoner, der er designet til at reducere tryk på ikke-fleksible dele af øret uden at gå på kompromis med en akustisk forsegling og avanceret in-ear-akustik, forklarer virksomheden.

GTW 270 Hybrid bruger dual-channel standard Bluetooth 5.1 og kan tilsluttes via USB-C-dongle til højttaler og altså mikrofontransmission. Øretelefonernes dobbelt-mikrofoner reducerer baggrundsstøj og sikrer tydelig kommunikation, lover Epos.

Til pc'er og PlayStation

Den trådløse USB-C-dongle er bygget til mobil- og konsolspil og er kompatibel med pc’er, PS5 og PS4. Øretelefonerne kan også forbindes via en standard Bluetooth 5.1-forbindelse til alle Bluetooth-kompatible enheder, herunder Nintendo Switch.

Ud over den trådløse USB-C-dongle kommer GTW 270 Hybrid også med et opladningsetui, udskiftelige ørepropper i silikone, bæretaske til dongle, 1,5 meter forlængerkabel (USB-C til USB-A) til pc og Sony PlayStation-konsoller.

GTW 270 Hybrid har IPX 5-vandtæthed, der beskytter dem mod sved og let regn.

Den nyligt opdaterede GTW 270 Hybrid fås på Epos’ hjemmeside og på Dustin.dk til en pris på 1199 kroner.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos