Test: D-Link E15: En ørn til Eagle Pro AI mesh-produkter

Selvom ydelsen er i den lave ende, kan denne billige extender være en brugbar løsning, når du vil forbedre Wi-Fi-dækningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

D-Link breder sig stærkt på netværksmarkedet og arbejder med forskellige produktfamilier, som skal lette forbrugernes – og forhandlernes – overblik. I den meget overkommelige ende af prisskalaen finder vi Eagle Pro AI-sortimentet, der omfatter en router, et mesh-system og nu også en extender.

Ligesom de andre extendere i denne test er E15 kompatibel med alle nyere routere, men på emballagen står der ”Works Best with…”. Mon D-Link er blevet inspireret af supermarkedernes datomærkning? Designet med front og bag af blank hvid plast kombineret med babyblåt hus og opklappelige antenner vil måske ikke falde i alles smag, men det fungerer rent teknisk.

AX1500-klassifikationen betyder her, at båndbredden på 2,4 GHz er reduceret til 300 Mbps, så der stadig er 1,2 Gbps til deling blandt de mere dataslugende klienter. På fronten viser tre lysdioder signalstyrken fra routeren, så man nemmere kan vælge den optimale stikkontakt, og der er en LAN-port på undersiden.

Opsætning og performance

E15 er oplagt at bruge til udvidelse af rækkevidden for en D-Link R15-router. Så kan et lille mesh-system anskaffes på den behagelige underside af en tusse.

Uanset hvordan E15 skal bruges, kræver det D-Links Eagle Pro AI-app eller en browser (192.168.182.152). Det er nemmest at bruge appen. Når man scanner en QR-kode på en label, får man ikke alene downloadet appen, for derefter starter den brugervenlige trin for trin-opsætning, der præsenteres på et let læseligt dansk. Vi fik klaret det hele på 10-15 minutter.

Hvad angår denne extenders præstationer, ligger den – ligesom dens pris – i den lave ende, og i vores udendørs testmiljø kniber det især med downloadhastighederne. Der er dog tilstrækkelig kapacitet til to eller tre samtidig streamere.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S