Test: Yamaha YH-L700: Den lægger sig forrest i sin prisklasse

I prisklassen omkring de 4000 kroner er denne Yamaha YH-L700 lydmæssigt den bedste trådløse hovedtelefon med støjreduktion, du kan købe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Yamaha måske ikke er det første, som du tænker på, når du møder ordet hovedtelefoner, så ved den japanske producent om nogen, hvordan god lyd skal skrues sammen. Yamaha har i årtier leveret alt fra flygler til hi-fi-højttalere og mindre lydsystemer, herunder surround.

Her tester vi hovedtelefonen YH-L700, og den ligner ikke rigtig noget andet på markedet. Det nærmest firkantede design og den rå overflade leder tankerne hen på noget, der hører til i et pladestudie.

De store ørekopper indeholder da også potente 40 mm-drivere, som standarden dikterer. Standarden dikterer også Bluetooth og støjreduktion, og dette håndterer Yamaha naturligvis også.

Musikken i fokus

Netop støjreduktionen fungerer udmærket. Den dæmper nemlig en del, men ikke så meget på bekostning af lydkvaliteten, som man ofte oplever det med konkurrerende produkter. Støjreduktionsteknologi har sin pris og vil altid ødelægge lydoplevelsen lidt.

Men her er Yamaha altså foran mange konkurrenter – bestemt også hjulpet af, at der er tale om en lukket hovedtelefon. Så der er faktisk allerede lidt støjdæmpning, inden du slår elektronikken til med en knap.

Det er fint nok alt sammen og godkendt uden at være dybt imponerende. Det er lydkvaliteten til gengæld. Yamaha YH-L700 leverer et særdeles homogent lydbillede, hvor alle detaljer er til stede uden at blive for anmassende. Det er ikke et lydbillede, hvor hovedtelefonen gør opmærksom på sig selv. Den sætter musikken i fokus.

Mange hovedtelefoner har en tendens til at farve lyden lidt. Det betyder, at mindre gode indspilninger eller streamingtjenester med ringe opløsning ikke lyder så grimt. Farvningen bliver så at sige maskeret. Til gengæld bliver lydoplevelsen aldrig forførende.

Her er Yamaha-hovedtelefonen nådesløs og nærmest helt neutral. Det betyder, at lytter du til en dårlig optagelse, så vil du også høre det. Ret tydeligt endda. Men har du et godt signal, forkæles du af vellyd.

Stor – men behagelig

Vi oplever en lydgengivelse med masser af udklingning og overtoner – og med en gennemsigtighed, vi sjældent hører i prisklassen.

Så ingen tvivl om, at YH-L700 er rettet mod lydentusiasten. Er du en krævende lytter, vil du uden tvivl også sætte pris på de halvstore hovedtelefoner, der sidder lækkert – yderst behageligt – på hovedet. Men selvfølgelig er den da stor og småtung.

Her er det lyden, der har første prioritet, og det afspejles i designet. Nogle vil ikke bryde sig om størrelsen, men for hi-fi-kendere føles det helt rigtigt.

Testholdet er begejstret. Ikke mindst, fordi komforten er i orden. Hovedtelefonen lidt stor at have om halsen, og mange vil finde den for uhandy til pendlerturen. Men tag YH-L700 på hovedet, når du vil forkæle din indre musik­elsker og tag så et billigt, mindre headset med i toget eller på gåturen til arbejde.

Batteritiden er over 30 timer, og det er bestemt godkendt. Om du så kan leve med den relativt høje prislap, er en anden sag. Herfra får YH-L700 ikke desto mindre en klar anbefaling. Der er uhyre få konkurrenter i prisklassen, når vi taler om trådløse hovedtelefoner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS