Test: Yamaha YH-L700: Den lægger sig forrest i sin prisklasse

I prisklassen omkring de 4000 kroner er denne Yamaha YH-L700 lydmæssigt den bedste trådløse hovedtelefon med støjreduktion, du kan købe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Yamaha måske ikke er det første, som du tænker på, når du møder ordet hovedtelefoner, så ved den japanske producent om nogen, hvordan god lyd skal skrues sammen. Yamaha har i årtier leveret alt fra flygler til hi-fi-højttalere og mindre lydsystemer, herunder surround.

Her tester vi hovedtelefonen YH-L700, og den ligner ikke rigtig noget andet på markedet. Det nærmest firkantede design og den rå overflade leder tankerne hen på noget, der hører til i et pladestudie.

De store ørekopper indeholder da også potente 40 mm-drivere, som standarden dikterer. Standarden dikterer også Bluetooth og støjreduktion, og dette håndterer Yamaha naturligvis også.

Musikken i fokus

Netop støjreduktionen fungerer udmærket. Den dæmper nemlig en del, men ikke så meget på bekostning af lydkvaliteten, som man ofte oplever det med konkurrerende produkter. Støjreduktionsteknologi har sin pris og vil altid ødelægge lydoplevelsen lidt.

Men her er Yamaha altså foran mange konkurrenter – bestemt også hjulpet af, at der er tale om en lukket hovedtelefon. Så der er faktisk allerede lidt støjdæmpning, inden du slår elektronikken til med en knap.

Det er fint nok alt sammen og godkendt uden at være dybt imponerende. Det er lydkvaliteten til gengæld. Yamaha YH-L700 leverer et særdeles homogent lydbillede, hvor alle detaljer er til stede uden at blive for anmassende. Det er ikke et lydbillede, hvor hovedtelefonen gør opmærksom på sig selv. Den sætter musikken i fokus.

Mange hovedtelefoner har en tendens til at farve lyden lidt. Det betyder, at mindre gode indspilninger eller streamingtjenester med ringe opløsning ikke lyder så grimt. Farvningen bliver så at sige maskeret. Til gengæld bliver lydoplevelsen aldrig forførende.

Her er Yamaha-hovedtelefonen nådesløs og nærmest helt neutral. Det betyder, at lytter du til en dårlig optagelse, så vil du også høre det. Ret tydeligt endda. Men har du et godt signal, forkæles du af vellyd.

Stor – men behagelig

Vi oplever en lydgengivelse med masser af udklingning og overtoner – og med en gennemsigtighed, vi sjældent hører i prisklassen.

Så ingen tvivl om, at YH-L700 er rettet mod lydentusiasten. Er du en krævende lytter, vil du uden tvivl også sætte pris på de halvstore hovedtelefoner, der sidder lækkert – yderst behageligt – på hovedet. Men selvfølgelig er den da stor og småtung.

Her er det lyden, der har første prioritet, og det afspejles i designet. Nogle vil ikke bryde sig om størrelsen, men for hi-fi-kendere føles det helt rigtigt.

Testholdet er begejstret. Ikke mindst, fordi komforten er i orden. Hovedtelefonen lidt stor at have om halsen, og mange vil finde den for uhandy til pendlerturen. Men tag YH-L700 på hovedet, når du vil forkæle din indre musik­elsker og tag så et billigt, mindre headset med i toget eller på gåturen til arbejde.

Batteritiden er over 30 timer, og det er bestemt godkendt. Om du så kan leve med den relativt høje prislap, er en anden sag. Herfra får YH-L700 ikke desto mindre en klar anbefaling. Der er uhyre få konkurrenter i prisklassen, når vi taler om trådløse hovedtelefoner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S