Test: Yamaha YH-L700: Den lægger sig forrest i sin prisklasse

I prisklassen omkring de 4000 kroner er denne Yamaha YH-L700 lydmæssigt den bedste trådløse hovedtelefon med støjreduktion, du kan købe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Yamaha måske ikke er det første, som du tænker på, når du møder ordet hovedtelefoner, så ved den japanske producent om nogen, hvordan god lyd skal skrues sammen. Yamaha har i årtier leveret alt fra flygler til hi-fi-højttalere og mindre lydsystemer, herunder surround.

Her tester vi hovedtelefonen YH-L700, og den ligner ikke rigtig noget andet på markedet. Det nærmest firkantede design og den rå overflade leder tankerne hen på noget, der hører til i et pladestudie.

De store ørekopper indeholder da også potente 40 mm-drivere, som standarden dikterer. Standarden dikterer også Bluetooth og støjreduktion, og dette håndterer Yamaha naturligvis også.

Musikken i fokus

Netop støjreduktionen fungerer udmærket. Den dæmper nemlig en del, men ikke så meget på bekostning af lydkvaliteten, som man ofte oplever det med konkurrerende produkter. Støjreduktionsteknologi har sin pris og vil altid ødelægge lydoplevelsen lidt.

Men her er Yamaha altså foran mange konkurrenter – bestemt også hjulpet af, at der er tale om en lukket hovedtelefon. Så der er faktisk allerede lidt støjdæmpning, inden du slår elektronikken til med en knap.

Det er fint nok alt sammen og godkendt uden at være dybt imponerende. Det er lydkvaliteten til gengæld. Yamaha YH-L700 leverer et særdeles homogent lydbillede, hvor alle detaljer er til stede uden at blive for anmassende. Det er ikke et lydbillede, hvor hovedtelefonen gør opmærksom på sig selv. Den sætter musikken i fokus.

Mange hovedtelefoner har en tendens til at farve lyden lidt. Det betyder, at mindre gode indspilninger eller streamingtjenester med ringe opløsning ikke lyder så grimt. Farvningen bliver så at sige maskeret. Til gengæld bliver lydoplevelsen aldrig forførende.

Her er Yamaha-hovedtelefonen nådesløs og nærmest helt neutral. Det betyder, at lytter du til en dårlig optagelse, så vil du også høre det. Ret tydeligt endda. Men har du et godt signal, forkæles du af vellyd.

Stor – men behagelig

Vi oplever en lydgengivelse med masser af udklingning og overtoner – og med en gennemsigtighed, vi sjældent hører i prisklassen.

Så ingen tvivl om, at YH-L700 er rettet mod lydentusiasten. Er du en krævende lytter, vil du uden tvivl også sætte pris på de halvstore hovedtelefoner, der sidder lækkert – yderst behageligt – på hovedet. Men selvfølgelig er den da stor og småtung.

Her er det lyden, der har første prioritet, og det afspejles i designet. Nogle vil ikke bryde sig om størrelsen, men for hi-fi-kendere føles det helt rigtigt.

Testholdet er begejstret. Ikke mindst, fordi komforten er i orden. Hovedtelefonen lidt stor at have om halsen, og mange vil finde den for uhandy til pendlerturen. Men tag YH-L700 på hovedet, når du vil forkæle din indre musik­elsker og tag så et billigt, mindre headset med i toget eller på gåturen til arbejde.

Batteritiden er over 30 timer, og det er bestemt godkendt. Om du så kan leve med den relativt høje prislap, er en anden sag. Herfra får YH-L700 ikke desto mindre en klar anbefaling. Der er uhyre få konkurrenter i prisklassen, når vi taler om trådløse hovedtelefoner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks