Test af tre spændende Chromebooks: Den simple og sikre bærbare computer

Hvorfor er Chromebook’en ikke altid et muligt alternativ til en Windows 11-laptop? Vi har foretaget en test af nye Chromebooks for at klare hovedet lidt. Læs testen før næste køb af en bærbar pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chromebook’en er den lidt aparte, måske lidt smarte lillebror til den bærbare Windows-computer. Her bliver høj ydeevne byttet ud med høj mobilitet og brugervenlighed.

Denne bærbare pc er et populært valg, når kommunerne skal købe hardware til de lokale kommuneskoler, selvom der er lidt ugler i mosen i øjeblikket, efter at en retsafgørelse for leden satte spørgsmålstegn ved, om Google Workspace i skolesammenhæng lever op til GDPR-reglerne.

Skolerne kan lide Chromebooks, blandt andet fordi de ikke kan fyldes op med alskens software-skrald – især ikke de populære spil. Hele Chromebook-miljøet, som Google jo står bag, er også nemt at administrere, og det har høj sikkerhed.

Det skyldes ikke kun, at hackerne ikke interesserer sig så meget for Chrome-systemet som for Windows-storebroderen, men også at Google har gjort et godt stykke arbejde for at skabe en tårnhøj borgmur omkring Chromebook-landskabet.

Chromebooks er en overkommelig mulighed for at udføre grundlæggende opgaver som tekstbehandling og web-browsing. Selvom Chromebooks kan blive foragtet af teknologi-nørder, er miljøet nået langt siden lanceringen i 2011.

Hurtigere, enklere, sikrere

Google beskriver nutidens ChromeOS-bærbare computere som ”hurtige, enkle og sikre” med indbygget virusbeskyttelse og effektiv cloud-baseret lagring til filer og brugerdata.

Så hvordan gør moderne Chromebooks sig i sammenligning med deres Windows-modstykker? Her tester vi tre aktuelle Chromebooks på markedet, så du har et sammenligningsgrundlag.

Her er plusserne

Skal du købe dem? Et godt argument for et rungende ja er, at du ofte kan finde Chromebooks til nedsat pris i de store elektroniksuper-markeder. Det er nemlig ikke her, det store Chromebook-volumen ligger, og så brænder forretningerne nogle gange inde med maskinerne.

Et andet plus har vi berørt: sikkerheden. Du skal ikke være helt så nervøs for at blive hacket som ude i virkelighedens brølende Windows-trafik.

Dertil kommer, at du altid gemmer i skyen, så du har nem adgang til dine filer uanset, hvilken computer du logger ind på. Du kan køre alt dit arbejde simpelt og velordnet i Google Workspace.

Her er minusserne

På minussiden er der dog også en række tungtvejende argumenter. Det første og største er vel egentlig, at du ikke har adgang til det store udvalg af software, som Windows-verdenen tilbyder.

Det gælder også gaming-programmer (og Chromebooks er som regel ikke stærke nok til seriøs gaming). Dertil kommer, at du skal være online for at kunne gemme i skyen og køre de online-applikationer, som er en stor del af Chrome-miljøet.

Men altså: Er din computer blot en port til internettet og skybaserede programmer, lidt tekstbehandling og regnearksarbejde, så findes der vel næppe nogen grund til ikke at købe en Chromebook, hvis prisen er i orden.

Læs testene af de tre Chromebooks her:

Acer Chromebook Spin 513

Lenovo 500e Chromebook

Asus Chromebook Flip CX5

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS