Test: Gigabyte B660M DS3H AX DDR4: Når bundkortet skal være billigt

Det er et helt skrabet bundkort i den lave ende, vi tester her. Men det er klar til Intels 12. cpu-generation og kan fungere til spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er begrænsninger i billige bundkort, og det er endnu mere udtalt med billigere versioner af et lavpris-chipsæt. Men selvom dette Gigabyte-kort til 1000 kroner ganske afgjort er basalt, har man i det mindste prøvet at sikre, at de nødvendige funktioner er til stede og korrekte. Og det er et bundkort, som fungerer med 12. generations-cpu’erne fra Intel.

Dets mATX-format betyder, at der ikke er plads til flere PCIe-slots, og man får kun to M.2-porte til ssd’er, men det er i orden i en mainstream-gaming-pc.

Intet problem ved spil

Man får også Intels Wi-Fi 6-teknologi plus en standard LAN-forbindelse på 2,5 Gbps. Mere bekymrende er den ringe mængde USB-porte bagtil og også i de interne stik. Læg hertil den ultrasimple BIOS-menu – det var et mareridt at få adgang til den.

Det er ikke et kort, som man kan parre med en i9-processor til seriøse multi-threading-opgaver – dets VRM’er kan ikke levere strømmen i længere tid – men det er intet problem i forbindelse med spil.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S