Test: Gigabyte B660M DS3H AX DDR4: Når bundkortet skal være billigt

Det er et helt skrabet bundkort i den lave ende, vi tester her. Men det er klar til Intels 12. cpu-generation og kan fungere til spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er begrænsninger i billige bundkort, og det er endnu mere udtalt med billigere versioner af et lavpris-chipsæt. Men selvom dette Gigabyte-kort til 1000 kroner ganske afgjort er basalt, har man i det mindste prøvet at sikre, at de nødvendige funktioner er til stede og korrekte. Og det er et bundkort, som fungerer med 12. generations-cpu’erne fra Intel.

Dets mATX-format betyder, at der ikke er plads til flere PCIe-slots, og man får kun to M.2-porte til ssd’er, men det er i orden i en mainstream-gaming-pc.

Intet problem ved spil

Man får også Intels Wi-Fi 6-teknologi plus en standard LAN-forbindelse på 2,5 Gbps. Mere bekymrende er den ringe mængde USB-porte bagtil og også i de interne stik. Læg hertil den ultrasimple BIOS-menu – det var et mareridt at få adgang til den.

Det er ikke et kort, som man kan parre med en i9-processor til seriøse multi-threading-opgaver – dets VRM’er kan ikke levere strømmen i længere tid – men det er intet problem i forbindelse med spil.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S