Test: Gigabyte B660M DS3H AX DDR4: Når bundkortet skal være billigt

Det er et helt skrabet bundkort i den lave ende, vi tester her. Men det er klar til Intels 12. cpu-generation og kan fungere til spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er begrænsninger i billige bundkort, og det er endnu mere udtalt med billigere versioner af et lavpris-chipsæt. Men selvom dette Gigabyte-kort til 1000 kroner ganske afgjort er basalt, har man i det mindste prøvet at sikre, at de nødvendige funktioner er til stede og korrekte. Og det er et bundkort, som fungerer med 12. generations-cpu’erne fra Intel.

Dets mATX-format betyder, at der ikke er plads til flere PCIe-slots, og man får kun to M.2-porte til ssd’er, men det er i orden i en mainstream-gaming-pc.

Intet problem ved spil

Man får også Intels Wi-Fi 6-teknologi plus en standard LAN-forbindelse på 2,5 Gbps. Mere bekymrende er den ringe mængde USB-porte bagtil og også i de interne stik. Læg hertil den ultrasimple BIOS-menu – det var et mareridt at få adgang til den.

Det er ikke et kort, som man kan parre med en i9-processor til seriøse multi-threading-opgaver – dets VRM’er kan ikke levere strømmen i længere tid – men det er intet problem i forbindelse med spil.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS