Test: MSI B660M Mortar WiFi DDR4: Billigt bundkort med flot ydelse

Selvbyggere skal læse videre her. Dette bundkort fra MSI er i den prisbillige ende, men ydelsen ligger i den høje ende, viser vores test.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes Z690-bundkort til et par tusind kroner, men der er kun få af dem, og de sparer som regel på funktionerne.

Men dette MSI B660M – M står for Micro ATX, fordi det er et lille bundkort – er i stand til at levere den forventede basisydelse fra en Core i9 12900K-cpu, og kortet har også et godt funktionssæt.

Det er desuden et DDR4-kort, og det betyder, at man ikke skal bruge mange penge på de urimelig dyre og svært tilgængelige DDR5-moduler. Man skal blot anskaffe et DDR4-sæt med lav latens på 3200 MHz eller mere, og så er man godt i gang.

Man får også Wi-Fi 6, og derfor har man adgang til den trådløse hastighed uden at skulle betale ekstra for den kun lidt hurtigere Wi-Fi 6E. Dette kort er i stand til at hamle op med en Core i9-chip, og det betyder, at i5-cpu’er vil være et perfekt match.

Her er ingen overclocking, og derfor får man ikke 5 GHz eller mere ud af sin i5 12400, men kortet er en fremragende platform for en billig gamingmaskine.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S