Test: MSI B660M Mortar WiFi DDR4: Billigt bundkort med flot ydelse

Selvbyggere skal læse videre her. Dette bundkort fra MSI er i den prisbillige ende, men ydelsen ligger i den høje ende, viser vores test.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes Z690-bundkort til et par tusind kroner, men der er kun få af dem, og de sparer som regel på funktionerne.

Men dette MSI B660M – M står for Micro ATX, fordi det er et lille bundkort – er i stand til at levere den forventede basisydelse fra en Core i9 12900K-cpu, og kortet har også et godt funktionssæt.

Det er desuden et DDR4-kort, og det betyder, at man ikke skal bruge mange penge på de urimelig dyre og svært tilgængelige DDR5-moduler. Man skal blot anskaffe et DDR4-sæt med lav latens på 3200 MHz eller mere, og så er man godt i gang.

Man får også Wi-Fi 6, og derfor har man adgang til den trådløse hastighed uden at skulle betale ekstra for den kun lidt hurtigere Wi-Fi 6E. Dette kort er i stand til at hamle op med en Core i9-chip, og det betyder, at i5-cpu’er vil være et perfekt match.

Her er ingen overclocking, og derfor får man ikke 5 GHz eller mere ud af sin i5 12400, men kortet er en fremragende platform for en billig gamingmaskine.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura