Test: MSI B660M Mortar WiFi DDR4: Billigt bundkort med flot ydelse

Selvbyggere skal læse videre her. Dette bundkort fra MSI er i den prisbillige ende, men ydelsen ligger i den høje ende, viser vores test.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes Z690-bundkort til et par tusind kroner, men der er kun få af dem, og de sparer som regel på funktionerne.

Men dette MSI B660M – M står for Micro ATX, fordi det er et lille bundkort – er i stand til at levere den forventede basisydelse fra en Core i9 12900K-cpu, og kortet har også et godt funktionssæt.

Det er desuden et DDR4-kort, og det betyder, at man ikke skal bruge mange penge på de urimelig dyre og svært tilgængelige DDR5-moduler. Man skal blot anskaffe et DDR4-sæt med lav latens på 3200 MHz eller mere, og så er man godt i gang.

Man får også Wi-Fi 6, og derfor har man adgang til den trådløse hastighed uden at skulle betale ekstra for den kun lidt hurtigere Wi-Fi 6E. Dette kort er i stand til at hamle op med en Core i9-chip, og det betyder, at i5-cpu’er vil være et perfekt match.

Her er ingen overclocking, og derfor får man ikke 5 GHz eller mere ud af sin i5 12400, men kortet er en fremragende platform for en billig gamingmaskine.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S