Denne pc-skærm kan du tage med i tasken og stille op til præsentation eller film

Har du har brug for en transportabel pc-skærm til præsentationer på jobbet – eller måske blot til hjemmehygge? Denne nye 16”-skærm har enkle tilslutninger og er nem at tage med sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ekstra pc-skærm kan være ganske rar at have, hvad enten du laver præsentationer ude hos kunder eller vil nyde underholdning, for eksempel en god sommerfilm, med familien. Med Philips nye, transportable 16B1P3302 får du mulighed for det meste.

Philips-skærmen er en kompakt hybrid med de funktioner, der gør det nemt at være produktiv på arbejdet, uanset om du søger en strømlinet visning til kontor-pc’en, en præsentation for flere deltagere, arbejder på distancen eller vil være mobil.

Bøjelige kabler til tasken

16B1P3302 har en LED-skærm af IPS-typen i foldbart design, og det vendbare USB-netkabel skulle være blødt og bøjeligt, så det passer i enhver taske. Takket være IPS-teknologien er der betragtningsvinkler på 178°/178°, så indhold kan ses fra næsten alle vinkler.

Du får full HD-opløsning (1920 x 1080 pixel) i 16:9-format, og skærmarealet kan udvides ved at koble endnu en transportabel skærm på med USB-A DisplayLink. Praktisk ved professionelle præsentationer.

Også film på teenageværelset

Ud over professionel anvendelse kan 16B1P3302 fornøje familien i stuen, sommerhuset eller på teenageværelset. Skærmen har SmartImage-teknologi og skulle give levende farver, skarpe detaljer og rig kontrast.

Type C- og Type A-stik gør det muligt at hive video i høj opløsning over fra brugernes smartphone og bærbare computer.

Philips 16B1P3302 er på markedet nu til en pris på 1779 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS