Test: ASRock Z690 Taichi: Dette bundkort er tæt på vanvittig dyrt

Dette kort ser fantastisk ud, har et 20-fase-VRM 105 A-strømtrin samt to USB-C-porte med Thunderbolt og stort VRM. Vildt og tæt på overkill.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ASRock Z690 Taichi balancerer på kanten af det ekstreme. Der findes vanvittig kostbare Z690-bundkort på markedet, og Taichi er ikke langt fra at høre til i denne kategori, men det er da værd at overveje.

Der er et mindre udvalg af USB-porte på Taichi end på et konkurrerende bundkort som Gigabyte Aorus Pro, men der er til gengæld seriøs båndbredde til rådighed med de to Thunderbolt 4-porte. Én Thunderbolt USB-hub, og man er forsynet med USB-porte i resten af pc’ens levetid, men det ville kræve endnu flere penge.

Voldsomt strømtrin

Taichi leverer dog varen på andre måder. Det har et 20-fase-VRM med 105 A-strømtrin, og det er decideret overkill uanset, hvilken processor man måtte lægge på Taichi-kortet.

Hertil kommer en lille føring i ydelse i benchmarking i forhold til de fleste andre bundkort, vi har testet for nylig, men forspringet er minimalt.

Kortet ser fantastisk ud, og det må naturligvis betyde noget, når man er i gang med at bruge så mange penge. Hvor mange? Jo, 4900 kroner.

 

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job