Digitaliseringen accelereret med 10 år under pandemien – virksomheder kæmper med at holde trit

På trods af fokus på digitalisering under corona-pandemien har virksomheder svært ved at følge med væksten. Det er ikke så underligt, hvis man skal tro en ny undersøgelse, for udviklingen har taget et gigantisk spring fremad.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Under corona-pandemien blev virksomheder i hele verden tvunget til at have et knivskarpt fokus på digitaliseringen for at sikre vækst og holde fast i omsætningen. Det gjaldt ikke mindst i detailhandlen, men helt uden problemer har det ikke været.

En ny rapport fra tech-virksomheden Endava, der har taget temperaturen på digitaliseringen på tværs af forskellige brancher i ni lande, herunder Norden, viser, at der stadig er store huller i virksomhedernes arbejde med digitaliseringen.

Rapporten fastslår blandt andet, at vanskeligheder med at følge med detailvæksten opfattes som den største risikofaktor, mens nye forventninger fra forbrugerne samt tele- og hybridarbejde betragtes som de næststørste risici.

Et spring på 10 år

Men samtidig har pandemien skubbet markant til digitaliseringen for de nordiske virksomheder. I rapporten vurderer Endava, at digitaliseringen er accelereret med 10 år, og at en hurtig digital indsats har været forudsætningen for at holde hovedet over vandet under pandemien.

87 procent af de nordiske respondenter var hurtige til at reagere under pandemien og fik fremskyndet digitaliseringen af deres virksomhed. Samme andel mener, at den digitale transformation de har været igennem, er accelereret med hele 10 år, på grund af de hurtige teknologiske ændringer de har foretaget.

”Pandemien har tvunget virksomheder til at gentænke forretningen og ændre deres it-miljøer nærmest natten over. Selv om pandemien så småt er drevet over, fortsætter den digitale acceleration altså, og vi gør klogt i at holde fast i det nye digitaliseringsparadigme, den har givet os,” forklarer Philip Carl, nordisk chef hos Endava.

Undersøgelsen med i alt 1000 deltagere er udført via onlinespørgeskemaer i ni lande, der tæller Danmark, Sverige, Norge, Finland, Tyskland, USA, Storbritannien, Australien og Singapore.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S