Snart får robotter følsom hud – det åbner op for en helt ny type sexrobotter

En helt ny printteknologi gør det muligt at give robotter en form for hud, som kan sanse varme og berøring. Mulighederne for blandt andet sansende sexrobotter er indlysende, vurderer eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er svært at have et tæt og intimt forhold til en robot – ikke mindst fordi det kræver enorme beregninger for robotten at kunne føre en almindelig samtale. Men nu har forskere opdaget en ny måde at gøre samværet med en robot mere intimt på: med en helt ny type kunstig, sansende hud.

Teknologien er udviklet på universitetet California Institute of Technology (Caltech). Ifølge folkene bag den nye hud vil den gøre robotter i stand til at måle temperaturer og eventuelt giftige kemikalier. Men det er måske et helt andet sted, hvor der er penge at tjene på opfindelsen.

Huden kan nemlig betyde et stort gennembrud for fysisk, naturtro kontakt mellem mennesker og sociale robotter, herunder ikke mindst sexrobotter.

Sensorer printes i huden

Den kunstige hud er udviklet som en del af en robotteknisk platform, hvor sensorer printes ned i huden, på samme måde som tekst udskrives på et stykke papir i en printer. Caltech-forskerne har skabt robothuden i hydrogel, et kunstmateriale kendt fra for eksempel bløde kontaktlinser.

I praksis testes den kunstige hud med sensorer sat på menneskelig hud. Tanken er, at huden i fremtiden skal anvendes på eksempelvis robotters fingerspidser. Dermed vil en robot kunne sanse varme og berøring fra en menneskekrop og reagere på dette input.

Udviklingen åbner også for nye muligheder for at skabe bedre såkaldte sociale robotter – ikke kun til sex – som kan gøre gavn på for eksempel plejehjem, anslår flere eksperter.

Sexrobotter er klar i 2050

En af eksperterne er den engelske forsker i ”social robotics” David Levy. Ikke alene kan robotter overtage flere sociale funktioner; de vil også i de næste årtier blive en foretrukken sexpartner for mange, mener David Levy.

”Jeg tror, at de første sofistikerede sexrobotter vil være på markedet i 2050, men der vil gå yderligere 50 år, før de er almindelige,” udtaler David Levy til den britiske avis The Sun.

Robotsex udjævner ulighed

I en artikel i det amerikanske magasin Mens Health anslår etikekspert Neil MacArthur fra Canadas University of Manitoba, at sexrobotter også kan hjælpe med ”intimitet og seksuel ulighed”.

Kort sagt, kan sexrobotter hjælpe mennesker med at finde en partner, hvis de måske har svært ved det blandt deres medmennesker.

Tanken er ikke helt så fremmed, som man måske skulle tro. Ifølge spørgeundersøgelse udført af hjemmesiden Sexual Alpha svarer to ud af fem, at de er åbne for tanken om at have sex med en robot. Sexual Alpha beskæftiger blandt andet med vores sexual-vaner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S