Test: Samsung Galaxy S22 Ultra: En mobil uden lige

Galaxy S22 Ultra er et overflødighedshorn af intelligent mobilteknologi og stærke features.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy S22 Ultra kombinerer styrkerne fra Samsungs to topserier af mobiler. Du får den stærke kamerateknologi fra S-serien og S-Pen fra Note-serien.

Den er stor, men ligger godt i hånden, og skærmen er presset ud i kanterne, så du får makimal skærmplads på et minimalt areal.

En IP68-certificering sikrer vand- og støvtæthed, mens en ramme af slidstærkt Armour Aluminum og skærm af Gorilla Glass Victus+ gør mobilen robust.

Enestående skærm

Den velvoksne 6,8”-skærm justerer hastighed og farve-gengivelser automatisk, og med en heftig 1750 nits lysstyrke kan du tyde skærmen, selv når solen står højt.

Kontrast og farver er i en klasse for sig. Det er ganske enkelt markedets bedste mobilskærm. Den støttes op af et sæt vellydende stereohøjttalere, fintunet af AKG.

Processoren er skabt i samarbejde med AMD. Den imponerer især på grafik. Her kan ingen Android følge med. Dog er den ikke på niveau med iPhone. Der er 5G-forbindelse og det nye Wi-Fi 6E for hurtig netforbindelse.

Batteriet er på 5000 mAh. Det leverer et par dages brugstid og oplades ved 45 W – fuld opladning tager en god time. Trådløs opladning sker ved 15 W, og der er omvendt trådløs opladning.

S-Pennen sidder i bunden af mobilen. Den forudsiger dine bevægelser og er derfor praktisk talt fri af input-forsinkelser. Det føles, som om du skriver direkte på et stykke papir.

Genkendelse af din håndskrift er også fremragende, og der er kommet nye features til det allerede imponerende udvalg.

Intelligent kamera

Kameraet har fået et ordentlig skud AI, som bidrager med blandt andet bedre billedkvalitet og en stærk portrætfunktion, der fungerer både om natten, i video og endda til dyrefotos.

En eller flere personer kan fastholdes i rammen under video, hvor billedfrekvens justeres, så resultatet bliver optimalt uanset lysforhold.

Uden at være fotohaj kan du få meget ud af kameraet, og videre er der 16-bit raw og app til efterbehandling, hvis du vil kameranørde.

Læg dertil 100x digital zoom, 108 MP foto, 8K og Super Slowmotion, vidvinkel og to telekameraer, og spændvidden er enorm.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job