Test: Samsung Galaxy S22 Ultra: En mobil uden lige

Galaxy S22 Ultra er et overflødighedshorn af intelligent mobilteknologi og stærke features.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy S22 Ultra kombinerer styrkerne fra Samsungs to topserier af mobiler. Du får den stærke kamerateknologi fra S-serien og S-Pen fra Note-serien.

Den er stor, men ligger godt i hånden, og skærmen er presset ud i kanterne, så du får makimal skærmplads på et minimalt areal.

En IP68-certificering sikrer vand- og støvtæthed, mens en ramme af slidstærkt Armour Aluminum og skærm af Gorilla Glass Victus+ gør mobilen robust.

Enestående skærm

Den velvoksne 6,8”-skærm justerer hastighed og farve-gengivelser automatisk, og med en heftig 1750 nits lysstyrke kan du tyde skærmen, selv når solen står højt.

Kontrast og farver er i en klasse for sig. Det er ganske enkelt markedets bedste mobilskærm. Den støttes op af et sæt vellydende stereohøjttalere, fintunet af AKG.

Processoren er skabt i samarbejde med AMD. Den imponerer især på grafik. Her kan ingen Android følge med. Dog er den ikke på niveau med iPhone. Der er 5G-forbindelse og det nye Wi-Fi 6E for hurtig netforbindelse.

Batteriet er på 5000 mAh. Det leverer et par dages brugstid og oplades ved 45 W – fuld opladning tager en god time. Trådløs opladning sker ved 15 W, og der er omvendt trådløs opladning.

S-Pennen sidder i bunden af mobilen. Den forudsiger dine bevægelser og er derfor praktisk talt fri af input-forsinkelser. Det føles, som om du skriver direkte på et stykke papir.

Genkendelse af din håndskrift er også fremragende, og der er kommet nye features til det allerede imponerende udvalg.

Intelligent kamera

Kameraet har fået et ordentlig skud AI, som bidrager med blandt andet bedre billedkvalitet og en stærk portrætfunktion, der fungerer både om natten, i video og endda til dyrefotos.

En eller flere personer kan fastholdes i rammen under video, hvor billedfrekvens justeres, så resultatet bliver optimalt uanset lysforhold.

Uden at være fotohaj kan du få meget ud af kameraet, og videre er der 16-bit raw og app til efterbehandling, hvis du vil kameranørde.

Læg dertil 100x digital zoom, 108 MP foto, 8K og Super Slowmotion, vidvinkel og to telekameraer, og spændvidden er enorm.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job