Test: Samsung Galaxy S22 Ultra: En mobil uden lige

Galaxy S22 Ultra er et overflødighedshorn af intelligent mobilteknologi og stærke features.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy S22 Ultra kombinerer styrkerne fra Samsungs to topserier af mobiler. Du får den stærke kamerateknologi fra S-serien og S-Pen fra Note-serien.

Den er stor, men ligger godt i hånden, og skærmen er presset ud i kanterne, så du får makimal skærmplads på et minimalt areal.

En IP68-certificering sikrer vand- og støvtæthed, mens en ramme af slidstærkt Armour Aluminum og skærm af Gorilla Glass Victus+ gør mobilen robust.

Enestående skærm

Den velvoksne 6,8”-skærm justerer hastighed og farve-gengivelser automatisk, og med en heftig 1750 nits lysstyrke kan du tyde skærmen, selv når solen står højt.

Kontrast og farver er i en klasse for sig. Det er ganske enkelt markedets bedste mobilskærm. Den støttes op af et sæt vellydende stereohøjttalere, fintunet af AKG.

Processoren er skabt i samarbejde med AMD. Den imponerer især på grafik. Her kan ingen Android følge med. Dog er den ikke på niveau med iPhone. Der er 5G-forbindelse og det nye Wi-Fi 6E for hurtig netforbindelse.

Batteriet er på 5000 mAh. Det leverer et par dages brugstid og oplades ved 45 W – fuld opladning tager en god time. Trådløs opladning sker ved 15 W, og der er omvendt trådløs opladning.

S-Pennen sidder i bunden af mobilen. Den forudsiger dine bevægelser og er derfor praktisk talt fri af input-forsinkelser. Det føles, som om du skriver direkte på et stykke papir.

Genkendelse af din håndskrift er også fremragende, og der er kommet nye features til det allerede imponerende udvalg.

Intelligent kamera

Kameraet har fået et ordentlig skud AI, som bidrager med blandt andet bedre billedkvalitet og en stærk portrætfunktion, der fungerer både om natten, i video og endda til dyrefotos.

En eller flere personer kan fastholdes i rammen under video, hvor billedfrekvens justeres, så resultatet bliver optimalt uanset lysforhold.

Uden at være fotohaj kan du få meget ud af kameraet, og videre er der 16-bit raw og app til efterbehandling, hvis du vil kameranørde.

Læg dertil 100x digital zoom, 108 MP foto, 8K og Super Slowmotion, vidvinkel og to telekameraer, og spændvidden er enorm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos