Test: Google Nest Mini: Google Assistant: Den billigste vej til stemmestyring

En billig genvej til Googles stemmestyrede univers med fin lyd for størrelselsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Google Assistent er den mest oplagte assistent at vælge for os danskere, som tingene står lige nu. Som den eneste assistent taler den dansk; den er desuden kompatibel med alle smartphones. Du har fuld kontrol med indstillinger og smart home-konfiguration fra både Android-enheder, iPhones og iPads.

Vil du have stemmestyring integreret i hjemmet, er Nest Mini den billigste og mest diskrete løsning, du kan få. Den lille runde højttaler glider nemt ind i den moderne boligindretning med sit nydelige stofbeklædte design.

Det er dog lidt en skam, at den er bundet til ledning og strømadapter, da det hæmmer fleksibiliteten og placeringsmulighederne lidt.

Fire prikker lyser op på toppen af den, når assistenten aktiveres eller lydstyrken reguleres, hvilket sker ved at berøre stoffet på den ene eller den anden side af lysene. I bunden er der en tænd/sluk-switch til mikrofonen.

Gode mikrofoner

Lyden er fin til taleradio og podcasts, men det er ikke en musikhøjttaler. Det kan man da heller ikke forvente for de få hundrede kroner, Nest Mini koster.

Med gode, langtrækkende mikrofoner er dens styrke først og fremnmest at opfange din tale. Og det klarer den på fineste vis. Selv en morgentræt mumlen fanger den med flot præcision.

Placer Nest Mini’er i hjemmet, hvor du ønsker stemmestyring, og du har en billig og velfungerende adgang til Googles assistent.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S