Test: Google Nest Mini: Google Assistant: Den billigste vej til stemmestyring

En billig genvej til Googles stemmestyrede univers med fin lyd for størrelselsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Google Assistent er den mest oplagte assistent at vælge for os danskere, som tingene står lige nu. Som den eneste assistent taler den dansk; den er desuden kompatibel med alle smartphones. Du har fuld kontrol med indstillinger og smart home-konfiguration fra både Android-enheder, iPhones og iPads.

Vil du have stemmestyring integreret i hjemmet, er Nest Mini den billigste og mest diskrete løsning, du kan få. Den lille runde højttaler glider nemt ind i den moderne boligindretning med sit nydelige stofbeklædte design.

Det er dog lidt en skam, at den er bundet til ledning og strømadapter, da det hæmmer fleksibiliteten og placeringsmulighederne lidt.

Fire prikker lyser op på toppen af den, når assistenten aktiveres eller lydstyrken reguleres, hvilket sker ved at berøre stoffet på den ene eller den anden side af lysene. I bunden er der en tænd/sluk-switch til mikrofonen.

Gode mikrofoner

Lyden er fin til taleradio og podcasts, men det er ikke en musikhøjttaler. Det kan man da heller ikke forvente for de få hundrede kroner, Nest Mini koster.

Med gode, langtrækkende mikrofoner er dens styrke først og fremnmest at opfange din tale. Og det klarer den på fineste vis. Selv en morgentræt mumlen fanger den med flot præcision.

Placer Nest Mini’er i hjemmet, hvor du ønsker stemmestyring, og du har en billig og velfungerende adgang til Googles assistent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS