Test: HPs 950 4K: Endelig et webkamera der ser godt ud

Dette webkamera har mange gode detaljer, ser super-godt ud og leverer fin billedkvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det ligner et webkamera, som burde koster mindst det dobbelte af de 1499 kroner, du kan finde det til. Tæt på HPs 950 4K opdager du imidlertid, at den metallignende overflade er i plast. Men funktionerne med en smart holder, så det enten kan stå eller hænge på en skærm, fungerer til UG.

Du kan vippe kameraet og dreje det 360 grader rundt i foden. Der er gode detaljer, for eksempel muligheden for mekanisk at lukke for objektivet med tryk på en knap. USB-kablet med stoflignende materiale sætter prikken over i’et.

Fungerer fremragende

I brug er HP fremragende – i hvert fald i et miljø, hvor du bruger det stationært. For det er lidt for stort til at tage med og formen dertil uhandy. Men til at stille på et bord, et stativ eller på toppen af din laptop-skærm fungerer kameraet ret godt.

Billedkvaliteten er fin. Har du båndbredde nok på dit internet, er 4K løsningen. Softwaren er enkel, og autozoom fungerer godt og hurtigt. Her er et webkamera, som skiller sig ud fra mængden – helt billigt er det dog ikke.

For: Flot design og god kvalitet.
Imod: Størrelsen og prisen.
Karakter: 4/6

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job