Chromebooks får en uppercut – salget er halveret

Det globale marked for Chromebooks er skåret midt over. Salget faldt i andet kvartal med eksorbitante 51,4 procent. Det sker samtidig med en voksende modstand med Chrome-miljøet i skolesystemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Køberne flygter tilsyneladende fra Chromebooks. Ifølge analysevirksomheden IDC gik salget af de ChromeOS-baserede bærbare tilbage med ikke mindre end 51,4 procent i andet kvartal sammenlignet med den tilsvarende periode i fjor.

Chromebooks dominerede i forvejen ikke laptop-markedet. Kun 6 millioner enheder blev der solgt i hele verden i kvartalet. Men Chrome-miljøet har været populært i skolesystemer overalt i verden, også i den danske folkeskole, fordi det er nemt at vedligeholde Chromebooks, miljøet er velegnet til onlineundervisning, og man kan indkøbe prisbillige Chromebooks.

Begrænsninger i softwareudvalg

Dermed ikke sagt, at eleverne elsker Chromebooks. Hvem har set en studerende på en videregående uddannelse af egen drift købe en Chrome OS-baseret computer, selvom han er blevet præget af Chromebooks i sin skoletid? De begrænsninger med hensyn til funktionalitet og softwareudvalg, som Chromebooks har, betyder imidlertid ikke så meget for grundskolernes behov.

IDC gætter ikke på årsagen til tilbagegangen. Men det kan selvfølgelig tænkes, at det blandt andet skyldes udfordringer i det europæiske skolesystemer for Google Workspace.

Mange steder i Europa – også i Danmark – er Google Workspace kommet i modvind, fordi der stilles spørgsmålstegn ved, om platformen overholder de eksisterende privatlivsregler. Det gælder også i Danmark, hvor Datatilsynet for nylig påbød Helsingør kommune ikke at benytte Google Workspace, før kommunen kunne dokumentere, at platformen overholder GDPR-reglerne. Den afgørelse kan gå hen og blive enden på Chromebooks og Google Workspace i det danske grundskolesystem.

Et mættet marked

Nogle iagttagere vurderer også, at tilbagegangen i salget af Chromebooks skyldes det ekstra store salg i forbindelse med coronapandemien, hvor behovet for at kunne blive undervist hjemmefra pludselig blev mere aktuelt end nogensinde overalt i verden – et behov, der nu ikke længere er så stort. Markedet skulle ganske simpelt være mættet.

Uanset hvad årsagen er, bevarer IDC optimismen, når analysevirksomheden ser på fremtiden for Chromebooks.

"Selvom Chromebook-leverancerne er faldet i de seneste kvartaler, er der stadig muligheder, da pandemien har medført positive ændringer i Chrome-adoptionen," siger Jitesh Ubrani, forskningschef for IDC's Mobility and Consumer Device Trackers, og han tilføjer:

"Behovet for fjernundervisning accelererede skolernes planer om at nå et forhold på 1:1 for pc'er til elever, og dette forhold vil sandsynligvis fortsætte med at holde i fremtiden. Også selvom pc-leverancerne falder i andre kategorier, vil Chrome fortsætte på et højt niveau."

De største producenter

Hvilke leverandører dominerer så i det vigende, aktuelle marked?

Dell ligger i andet kvartal på den globale førsteplads med 25,5 procent markedsandel, fulgt af Acer med 22,7 procent, Lenovo med 19,4 procent, HP med 15,6 procent og Samsung med 6,2 procent – ifølge IDC.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S