Chromebooks får en uppercut – salget er halveret

Det globale marked for Chromebooks er skåret midt over. Salget faldt i andet kvartal med eksorbitante 51,4 procent. Det sker samtidig med en voksende modstand med Chrome-miljøet i skolesystemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Køberne flygter tilsyneladende fra Chromebooks. Ifølge analysevirksomheden IDC gik salget af de ChromeOS-baserede bærbare tilbage med ikke mindre end 51,4 procent i andet kvartal sammenlignet med den tilsvarende periode i fjor.

Chromebooks dominerede i forvejen ikke laptop-markedet. Kun 6 millioner enheder blev der solgt i hele verden i kvartalet. Men Chrome-miljøet har været populært i skolesystemer overalt i verden, også i den danske folkeskole, fordi det er nemt at vedligeholde Chromebooks, miljøet er velegnet til onlineundervisning, og man kan indkøbe prisbillige Chromebooks.

Begrænsninger i softwareudvalg

Dermed ikke sagt, at eleverne elsker Chromebooks. Hvem har set en studerende på en videregående uddannelse af egen drift købe en Chrome OS-baseret computer, selvom han er blevet præget af Chromebooks i sin skoletid? De begrænsninger med hensyn til funktionalitet og softwareudvalg, som Chromebooks har, betyder imidlertid ikke så meget for grundskolernes behov.

IDC gætter ikke på årsagen til tilbagegangen. Men det kan selvfølgelig tænkes, at det blandt andet skyldes udfordringer i det europæiske skolesystemer for Google Workspace.

Mange steder i Europa – også i Danmark – er Google Workspace kommet i modvind, fordi der stilles spørgsmålstegn ved, om platformen overholder de eksisterende privatlivsregler. Det gælder også i Danmark, hvor Datatilsynet for nylig påbød Helsingør kommune ikke at benytte Google Workspace, før kommunen kunne dokumentere, at platformen overholder GDPR-reglerne. Den afgørelse kan gå hen og blive enden på Chromebooks og Google Workspace i det danske grundskolesystem.

Et mættet marked

Nogle iagttagere vurderer også, at tilbagegangen i salget af Chromebooks skyldes det ekstra store salg i forbindelse med coronapandemien, hvor behovet for at kunne blive undervist hjemmefra pludselig blev mere aktuelt end nogensinde overalt i verden – et behov, der nu ikke længere er så stort. Markedet skulle ganske simpelt være mættet.

Uanset hvad årsagen er, bevarer IDC optimismen, når analysevirksomheden ser på fremtiden for Chromebooks.

"Selvom Chromebook-leverancerne er faldet i de seneste kvartaler, er der stadig muligheder, da pandemien har medført positive ændringer i Chrome-adoptionen," siger Jitesh Ubrani, forskningschef for IDC's Mobility and Consumer Device Trackers, og han tilføjer:

"Behovet for fjernundervisning accelererede skolernes planer om at nå et forhold på 1:1 for pc'er til elever, og dette forhold vil sandsynligvis fortsætte med at holde i fremtiden. Også selvom pc-leverancerne falder i andre kategorier, vil Chrome fortsætte på et højt niveau."

De største producenter

Hvilke leverandører dominerer så i det vigende, aktuelle marked?

Dell ligger i andet kvartal på den globale førsteplads med 25,5 procent markedsandel, fulgt af Acer med 22,7 procent, Lenovo med 19,4 procent, HP med 15,6 procent og Samsung med 6,2 procent – ifølge IDC.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S