Samsung kommer med nye foldbare mobiler i næste uge

Der er lagt i ovnen til det helt store lanceringsevent i næste uge, hvor Samsung præsenterer nye foldbare mobiler i Flip- og Fold-serierne samt muligvis også nye smarture.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Flex is greater than Flat". Med dette motto teaser Samsung et Unpacked-event i næste uge, onsdag d. 10. august. Hvad det kommer til at dreje sig om kræver således ikke meget gætværk at finde ud af, og når teaser-videoen samtidig viser konturerne af hvad der næppe kan være andet end en Flip, er der intet at være i tvivl om. Der er nye foldbare mobiler er på vej fra Samsung. Formentlig både en Flip og en Fold. Det er kun Flip'en, der fremstår tydeligt i videoen, men når der proklameres "Next Galaxy Phones now" i flertal, må vi konkluderer at der i hvert fald er mere end én ny model. Følger de navngivningen fra tidligere modeller vil der være tale om en Galaxy Z Flip 4 og en Galaxy Z Fold 4.

https://www.youtube.com/watch?v=OV5zVTlE1S0

Nye måder at arbejde på

Hvad de vil byde på af opgraderinger og nye features skal blive spændende at se. Ud fra videoen, ser det ud til at Flip har fået et mere kantet design og muligvis en lidt større frontskærm. Da der nævnes "News ways to capture life" er der er formentlig også sket ting og sager med kameraerne og da der desuden omtales "News ways to work and play", kan vi formentlig også regne med nye features til spil og produktivitet. Hvorvidt det vil være hardwareoptimeringer eller udelukkende drejer sig om software, må vi vente til næste uge med at finde ud af.

Rygtemøllen er selvfølgelig allerede godt i gang og antyder ting som større batteri og en mindre skærmfold på Flip samt et nyt mere firkantet format på den store skærm i Fold samt et bredere format på den ydre skærm og muligvis en indbygget S-Pen . Intet er dette er dog bekræftet.

Nye smarture

Sammen med de nye folbare mobiler forventes det at Samsung lancerer nye smartwatches d. 10. Der skulle angiveligt blive tale om to modeller, Galaxy Watch 5 og Galaxy Watch 5 Pro. Intet officielt er afsløret endnu, men der svirrer rygter om hurtigere opladning og længere batterilevetid end foregående modeller samt priser på omkring 2.000 og lidt over 3.000 kroner. Hvorvidt det holder stik må vi vente til næste onsdag med at finde ud af. Følg med hen på siden, hvor vi er klar med alle detaljer på mobiler og ure, så snart de offentliggøres.

Samsung streamer eventet live på deres hjemmeside.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura