Chip-manglen fortsætter – vi skal langt ind i 2023 før bedring

Positive røster vil afblæse manglen på elektroniske komponenter. Men den aktuelle optimisme skydes i sænk af analysebureauer og kilder i branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter flere år med en markant mangel på chips til it-branchen og andre industrier, har der på det sidste været optimistiske meldinger fra virksomheder – de ser en ende på teknologitørken. Blandt de positive stemmer er bilproducenten Hyundai Motors, robotudvikleren ABB og hvidevareproducenten Electrolux.

Men industrieksperter og producenter advarer mod at tro, at man kan afblæse chipmanglen. Flere af dem forudser, at vi skal langt ind i 2023, før vi kommer til at se en bedring i situationen.

Der mangler også råvarer

”Vi ser stadig en stor mangel på chips til vores produkter. Producenterne i Kina er stadig ramt af corona-pandemien og nedlukninger. Samtidig oplever de også, at det er svært at få råvarer frem, og det giver problemer med produktionen af de chips, vi alle skal bruge,” fortæller en repræsentant for en større global it-virksomhed til AOD PRO. Kilden ønsker at være anonym, men redaktionen kender kildens identitet.

Kilden er på linje med Gaurav Gupta, vice president for semiconductors and electronics hos analysevirksomheden Gartner. Han udtaler til mediet TechRepublic, at forsyningskæden for halvledere forventeligt vil komme tilbage til den ”normale zone” i tredje kvartal af 2022, og at lagerbeholdninger på tværs af alle chip-kategorier vil være normale igen i løbet af anden kvartal i 2023.

Samme konklusion kommer Paul Silverglate fra konsulentvirksomheden Deloittes US-teknologisektor til. Han vurderer, at udfordringerne i forsyningskæden vil lette i den sidste del af 2023, men også, at situationen ikke forværres inden da.

Farvel til covid – goddag til chips

Når der trods alt forventes en bedring af chip-udbuddet i løbet af 2023, hænger det, ifølge Gartner, tæt sammen med, at den globale Covid-19-pandemi er ved at slippe taget i verdenen. Ikke mindst i de lande, der er storproducenter af halvledere.

Det er ikke første gang, verden har stået i en situation, hvor der pludselig ikke kunne skaffes chips nok til elektronikproduktionen. Både i 1988 og 2000 oplevede det globale maked en pludselig mangel på chips, ikke mindst fra producenten Intel, og det skete igen i 2011, da en serie af jordskælv i Japan forårsagede en stor mangen på NAND-hukommelseskredsløb.

For at undgå at vi kommer til at stå i lignende situationer fremover, har virksomheder som Samsung planer om at åbne nye produktionsfabrikker i Texas, og Intel vil åbne fabrikker i Ohio.

Vi skal altså ikke forvente, at den aktuelle chipmangel er overstået i år. Men til næste år er skulle der være lys for enden af tunnelen.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S